Preskočiť na hlavný obsah
SK

Doména gov.sk je oficiálna

Toto je oficiálna webová stránka orgánu verejnej moci Slovenskej republiky. Oficiálne stránky využívajú najmä doménu gov.sk. Odkazy na jednotlivé webové sídla orgánov verejnej moci nájdete na tomto odkaze.

Táto stránka je zabezpečená

Buďte pozorní a vždy sa uistite, že zdieľate informácie iba cez zabezpečenú webovú stránku verejnej správy SR. Zabezpečená stránka vždy začína https:// pred názvom domény webového sídla.

Táto stránka je vo vývoji. Napíšte nám váš postreh.

  1. Domov
  2. Výskum a vývoj na Slovensku
  3. Inštitucionálne zastrešenie výskumu, vývoja a inovácií

Inštitucionálne zastrešenie výskumu, vývoja a inovácií

Vypublikované 3. septembra 2024


Súčasný stav kompetencií v oblasti výskumu, vývoja a inovácií (VVaI) na národnej úrovni upravujú: Zákon o organizácii štátnej podpory výskumu a vývoja (VaV) a Zákon o organizácii činnosti vlády a organizácii ústrednej štátnej správy. V súčasnosti je v legislatívnom procese návrh nového zákona o výskume, vývoji a inováciách. Hlavným cieľom pripravovaného zákona je konsolidácia kompetencií a oddelenie tvorby politík od poskytovania financovania.

Za strategickú a metodickú koordináciu vo VVaI zodpovedá Úrad vlády SR prostredníctvom Výskumnej a inovačnej autority (VAIA). Jej úlohou je definovanie smerovania a koordinácia ústredných orgánov štátnej správy a výskumných inštitúcií v oblasti VVaI.

V záujme zlepšenia koordinácie kompetencie v oblasti VVaI je Rada vlády SR pre vedu, techniku a inovácie (RVVTI) poradný, odborný a koordinačný orgán vlády pre výskumno-inovačné politiky.Ministerstvo školstva, výskumu, vývoja a mládeže SR (MŠVVaM SR) zodpovedá za väčšinu strategických dokumentov a legislatívy v oblasti výskumu a vývoja. Inovačné politiky zastrešuje Ministerstvo hospodárstva SR (MH SR).


Schéma inštitucionálneho zastrešenia VVaI

Schéma Inštitucionálne zastrešenie VVaI

Tvorba politík

Tvorba politík v oblasti VVaI zahŕňa strategické plánovanie, formuláciu a implementáciu opatrení na podporu vedeckého výskumu, technologického pokroku a inovácií.

Ministerstvo školstva, výskumu, vývoja a mládeže Slovenskej republiky (MŠVVaM SR)

MŠVVaŠ SR zodpovedá za prípravu strategických dokumentov a legislatívy v oblasti výskumu a vývoja na národnej úrovni, nariadení a vyhlášok, návrhov grantových schém a ich implementáciu. Dôležitou kompetenciou rezortu je spolupráca a koordinovanie ústredných orgánov, podriadených rezortných organizácií a agentúr, spolupráca s vysokými školami, SAV a verejných výskumných inštitúcií, s rezortnými výskumnými inštitúciami, neziskovým a súkromným sektorom.

Sekcia vysokých škôl

Zameriava najmä na oblasť vzdelávania na vysokých školách, štipendií, uznávania dokladov a komunikáciu s vysokými školami.

Sekcia výskumu a vývoja

Zabezpečuje tvorbu a implementáciu štátnej, vednej a technickej politiky a koordinačnú úlohu vo vede a technike (VaT) vo vzťahu k APVV, organizáciám štátnej správy, SAV a vysokým školám. Vypracováva Výročnú správu o stave VaV a zúčastňuje sa na prvotných fázach legislatívneho procesu v tejto oblasti. Veľkú časť agendy tvorí medzinárodná vedecko-technická spolupráca, členstvo v medzinárodných organizáciách VaV, medzinárodných organizáciách výskumnej infraštruktúry a spolupráca s OECD, orgánmi Rady EÚ, EK a Stálym zastúpením SR v Bruseli. Na sekcii funguje aj Vesmírna kancelária – Oddelenie vesmírnej politiky, ktorej hlavnou náplňou je zabezpečovanie bilaterálnej spolupráce s ESA a koordinácia vesmírnych politík a aktivít na národnej a medzinárodnej úrovni.

Sekcia štrukturálnych fondov EÚ

Tvorí politiky najmä prostredníctvom Odboru Programovania pre oblasť výskumu a Oddelenia metodiky.

Odbor stratégií a koncepcií vedy, výskumu a vysokých škôl

Zodpovedá za najdôležitejšie koncepčné otázky, najmä Dlhodobý zámer vo vzdelávacej, výskumnej, vývojovej, umeleckej a ďalšej tvorivej činnosti pre oblasť vysokých škôl, hodnotenie tvorivej činnosti na vysokých školách a SAV, zavádzanie výkonnostných zmlúv, metodiku rozpisu dotácií vysokým školám a v spolupráci s ostatnými sekciami aj za legislatívu a ďalšie úlohy

Centrum vedecko-technických informácií SR (CVTI SR)

CVTI plní úlohu Národného referenčného bodu pre oblasť otvorenej vedy, Národného centra transferu technológií SR, ktorého poslaním je poskytovať vedeckovýskumným inštitúciám na Slovensku podporu pri realizácii jednotlivých krokov tohto procesu a pri zakladaní a rozvoji vlastných pracovísk transferu technológií.  a Národného centra pre popularizáciu vedy a techniky v spoločnosti. Centrum od roku 2007 realizuje množstvo podujatí, podporuje komunikáciu vedeckých informácií prostredníctvom webových stránok a spolupracuje s médiami s cieľom informovať čo najširšiu verejnosť o výsledkoch slovenského výskumu a vývoja. CVTI SR taktiež tvorí koncepčné a strategické materiály vo vedecko-technických oblastiach. Podnikateľom a širokej verejnosti poskytuje informácie a poradenstvo v oblasti duševného vlastníctva a spolupráce s akademickou sférou v oblasti výskumu a vývoja.

Výskumná a inovačná autorita (VAIA)

VAIA je ústredným orgánom pre strategickú a metodickú koordináciu VVaI Slovenskej republiky, pôsobiacim v rámci Úradu podpredsedu vlády, ktorý neriadi ministerstvo. V oblasti tvorby politík sa venuje najmä tvorbe a aktualizácii strategických dokumentov: Národná stratégia výskumu, vývoja a inovácií 2030, Stratégia inteligentnej špecializácie, implementácii viacerých opatrení zo strategických dokumentov a monitoringu plnenia opatrení, uložené iným subjektom. Participuje na príprave strategických a legislatívnych materiálov iných subjektov verejnej správy. Druhým pilierom agendy je príprava a implementácia záväznej metodiky riadenia, financovania a hodnotenia podpory VVaI. Tretím pilierom je príprava Predbežného plánu financovania. S tým úzko súvisí aj úloha vykonávateľa reforiem a investícií v rámci POO a príprava zámerov výziev.

Národná implementačná a koordinačná autorita (NIKA)

Sekcia Plánu obnovy v rámci Úradu podpredsedu vlády, ktorý neriadi ministerstvo plní podľa zákona funkciu národnej implementačnej a koordinačnej autority (NIKA). Úlohou NIKA je zabezpečovať prípravu a zasielanie stanovísk SR k návrhom právne záväzných aktov EÚ, k strategickým a iným dokumentom EÚ k výkonu POO. Riadi jeho vypracovanie, predkladanie EÚ a zabezpečuje komunikáciu. NIKA usmerňuje subjekty pri vykonávaní POO a kontroluje potenciálny prekryv výdavkov z rôznych mechanizmov.

Ministerstvo financií (MF SR)

Aktivity MF SR priamo ovplyvňujú návrh rozpočtu inštitúcií tvoriacich politiky VVaI, ako aj vlastnou tvorbou daňových a kontrolných politík. 

Sekcia auditu a kontroly

Popri kontrolnej činnosti má na starosti legislatívu auditu a kontroly. Ide o kľúčového hráča v snahe zjednodušovania administratívy grantových schém.

Sekcia daňová a colná

Ovplyvňuje výskumný a inovačný ekosystém cez nastavovanie daňových nástrojov v legislatíve.

Ministerstvo hospodárstva Slovenskej republiky (MH SR)

V prípade Ministerstva hospodárstva je téma inovácií súčasťou väčšieho balíka politík.

Sekcia stratégie

Rieši okrem iných politík v oblasti podnikateľského prostredia aj tému start-upov, inovácií, digitálnej ekonomiky a priemyselnej politiky. V rámci medzinárodnej spolupráce vo VVaI zastupuje Slovensko v radách, pracovných skupinách a výboroch EÚ a OECD a pracovnej skupine Dunajskej stratégie. Koordinuje aktivity SIEA, SBA a SARIO v témach jej pôsobnosti a riadi činnosť Inovačného fondu.

Sekcia európskych programov

Riadi politiku poskytovania regionálnej investičnej pomoci, plní úlohu sprostredkovateľského orgánu v oblasti Európskych štrukturálnych a investičných fondov (EŠIF) a usmerňuje SIEA

Ministerstvo investícií, regionálneho rozvoja a informatizácie SR (MIRRI SR)

MIRRI SR sa v oblasti VVaI venuje najmä oblasti digitálnych inovácií a inteligentných miest. 

Sekcia inovácií a strategických investícií

Tvorí a implementuje Stratégiu pre inteligentnú a udržateľnú mobilitu Slovenska, politiku inteligentných miest a regiónov, prípravu zámerov výziev v daných oblastiach ako aj smerovanie Fondu pre spravodlivú transformáciu.

Sekcia digitalizácie

Tvorí a implementuje Stratégiu digitálnej transformácie Slovenska a pripravuje zámery výziev pre digitálne inovácie.

Sekcia regionálnych centier a strategického plánovania

Venuje sa konceptu a podpore regionálnych inovačných centier.

Sekcia Program Slovensko 2021-2027

Je riadiacim orgánom pre samotný Program Slovensko 2021-2027. Plní úlohy súvisiace s programovaním, implementáciou a schvaľovaním procesu k riadiacej dokumentácii programu, koordinuje a dohliada nad sprostredkovateľskými orgánmi programu

Ministerstvo zdravotníctva (MZ SR)

Sekcia európskych programov a projektov

Pripravuje zámery výziev z Programu Slovensko.

Inštitút výskumu a vývoja

Vypracováva dlhodobú stratégiu rozvoja VaV v zdravotníctve, najmä v oblasti biomedicíny, usmerňuje a koordinuje výskumnú činnosť v oblasti zdravotníctva a stanovuje vecné zameranie, priority a ciele výskumu v tejto oblasti.

Ministerstvo pôdohospodárstva a rozvoja vidieka SR (MPaRV SR)

Koordinuje, metodicky usmerňuje a vytvára podmienky na VVaI v oblasti pôdohospodárstva, biotechnológií v rastlinnej a živočíšnej výrobe, v lesnom hospodárstve a výskum na podporu kvality zdravotnej neškodnosti potravín.

Ministerstvo obrany SR (MO SR)

Plní úlohy v oblasti VaV zameraného na zabezpečenie obrany a bezpečnosti Slovenskej republiky najmä prostredníctvom Sekcie modernizácie. Rezort vykonáva tiež kompetencie vo vzťahu k štátnej vysokej škole Akadémii ozbrojených síl SR.

Ministerstvo zahraničných vecí a európskych záležitostí (MZVaEZ SR)

Zastrešuje európsku tvorbu politík prostredníctvom Stáleho zastúpenia v Bruseli, konkrétne II. tajomníka pre výskum, inovácie a vesmír.

Ďalšie ministerstvá

Ministerstvo kultúry SR (MK SR), Ministerstvo životného prostredia SR (MŽP SR), Ministerstvo práce, sociálnych vecí a rodiny SR (MPSVaR SR), Ministerstvo dopravy SR (MD SR) a Ministerstvo vnútra SR (MV SR) koordinujú, metodicky usmerňujú a vykonávajú výskum v oblasti svojej pôsobnosti so spolupracujúcimi organizáciami.

Regulácia

Regulácia v tejto oblasti predstavuje stanovenie právnych a koncepčných rámcov, ktorými sa musia riadiť vedecké a technologické aktivity. Cieľom je zabezpečiť bezpečnosť, ochranu práv, transparentnosť a efektívnosť pri výskumných a inovačných projektoch.

Úrad priemyselného vlastníctva SR (ÚPV SR)

Je ústredným orgánom pre oblasť priemyselnej ochrany duševného vlastníctva. Vykonáva štátnu správu v oblasti ochrany vynálezov, úžitkových vzorov, topografií polovodičových výrobkov, dizajnov, ochranných známok, označení pôvodu výrobkov a zemepisných označení. Zastupuje Slovensko v medzinárodných organizáciách, a to Svetovej organizácii duševného vlastníctva (WIPO), v Európskej patentovej organizácii (EPO) a v Úrade Európskej únie pre duševné vlastníctvo (EUIPO). ÚPV SR zároveň pripravuje právne predpisy v oblasti ochrany duševného vlastníctva a súvisiace metodiky a usmernenia.

Úrad pre normalizáciu, metrológiu a skúšobníctvo SR (ÚNMS SR)

Plní  úlohu ústredného orgánu štátnej správy pre oblasť technickej normalizácie, metrológie, kvality, posudzovania zhody a akreditácie orgánov. Pripravuje koncepciu štátnej politiky, vykonáva metodickú činnosť a dozerá na plnenie úloh v tejto oblasti.

Protimonopolný úrad SR (PMÚ SR)

Je koordinátorom v oblasti štátnej pomoci, pričom spolupracuje s poskytovateľmi pomoci pri príprave opatrení na podporu VVaI, a to najmä prostredníctvom posudzovania návrhov schém pomoci, opatrení pomoci ad hoc aj tým, ktoré nepodliehajú pravidlám v oblasti štátnej pomoci. PMÚ SR koordinuje prípravu pripomienok slovenských orgánov k legislatíve EÚ vo VVaI.

Slovenská akreditačná agentúra pre vysoké školstvo (SAAVŠ)

Zabezpečuje akreditáciu poskytovania vysokoškolského vzdelávania. Zároveň nastavuje “minimálny štandard” pre poskytovanie študijných programov. SAAVŠ posudzuje vnútorné systémy zabezpečovania kvality VŠ, vykonáva dohľad nad plnením štandardov a monitoruje súlad uskutočňovania študijných programov so štandardmi a podanými žiadosťami o udelenie akreditácie študijných programov. Tiež vykonáva metodické, konzultačné a školiace činnosti súvisiace s akreditačnými procesmi.

Kontrola a audit

Kontrola a audit predstavuje nezávislé hodnotenie a overovanie procesov, finančných výdavkov a výsledkov projektov vo VVaI. Cieľom je zabezpečiť efektívne využitie zdrojov, dodržiavanie právnych noriem, transparentnosti a dosahovania stanovených cieľov.

Úrad vládneho auditu

Je rozpočtová organizácia MF SR, ktorej úlohou je výkon vládneho auditu, rozhodovanie o porušení finančnej disciplíny pri nakladaní s prostriedkami a s tým súvisiace ukladanie a vymáhanie odvodov a pokút.

Úrad pre verejné obstarávanie

Vykonáva dohľad nad dodržiavaním povinností obstarávateľov. ÚVO SR vydáva stanoviská o súlade dokumentov, rozhodnutia a môže ukladať sankcie za priestupky vo verejnom obstarávaní.