Preskočiť na hlavný obsah
SK

Doména gov.sk je oficiálna

Toto je oficiálna webová stránka orgánu verejnej moci Slovenskej republiky. Oficiálne stránky využívajú najmä doménu gov.sk. Odkazy na jednotlivé webové sídla orgánov verejnej moci nájdete na tomto odkaze.

Táto stránka je zabezpečená

Buďte pozorní a vždy sa uistite, že zdieľate informácie iba cez zabezpečenú webovú stránku verejnej správy SR. Zabezpečená stránka vždy začína https:// pred názvom domény webového sídla.

Táto stránka je vo vývoji. Napíšte nám váš postreh.

  1. Domov
  2. Podporené projekty
  3. Strategies to Foster Critical Thinking, and Digital Literacy in the Context of Digital Transformation of Education

Strategies to Foster Critical Thinking, and Digital Literacy in the Context of Digital Transformation of Education

VýzvaŠtipendiá pre excelentných výskumníkov a výskumníčky R2-R4
Hlavný riešiteľNorbert Vrabec
PrijímateľUniverzita sv. Cyrila a Metoda v Trnave
Celkový rozpočet152 164,80 €
Príspevok poskytovateľa152 164,80 €
Zdroj financovaniaPlán obnovy a odolnosti
Začiatok realizáciejúl 2024
Koniec realizáciejún 2026
Kategória výskumníkaR4
Vedná oblasťSpoločenské a humanitné vedy

Anotácia

V dobe, ktorá sa vyznačuje rýchlou digitálnou transformáciou vzdelávania, je cieľom tohto projektu inovovať metodiky vzdelávania a posilniť kritické myslenie učiteľov a študentov, ich mediálnu a informačnú gramotnosť. Zámerom projektu je navrhnúť jednotnú stratégiu, ktorá by integrovala prvky digitálneho vzdelávania naprieč učebnými osnovami, zamerala sa na kultiváciu kritického myslenia, posilňovanie mediálnej a informačnej gramotnosti a budovanie odolnosti voči dezinformáciám. Táto stratégia sa opiera o záväzok vychovávať rozhľadených digitálnych občanov schopných orientovať sa v zložitých problémoch informačného veku. Projekt sa zameriava na podporu pedagógov, ktorých vybavuje nástrojmi a znalosťami potrebnými na realizáciu diferencovaných a individualizovaných stratégií vzdelávania. Projekt využíva rôznorodé aplikácie umelej inteligencie, pričom sa zameriava na podporu kritického myslenia a zvyšovanie digitálnej gramotnosti. Aktivity sa zameriavajú aj na skúmanie potenciálu nástrojov umelej inteligencie pri správe informácií a rozvoji kritického myslenia vo vzťahu k mediálnemu obsahu. Výskumné aktivity sú založené na komplexnom prístupe, ktorý zahŕňa identifikáciu, klasifikáciu a aplikáciu nástrojov umelej inteligencie spolu s rozsiahlymi vzdelávacími workshopmi pre pedagógov. Metodika sa usiluje o vytvorenie spoľahlivého rámca pre zodpovedné a efektívne využívanie umelej inteligencie vo vzdelávaní a implementáciu uceleného prístupu k riešeniu výziev a využívaniu príležitostí, ktoré prináša digitálna transformácia vzdelávania.