Preskočiť na hlavný obsah
SK

Doména gov.sk je oficiálna

Toto je oficiálna webová stránka orgánu verejnej moci Slovenskej republiky. Oficiálne stránky využívajú najmä doménu gov.sk. Odkazy na jednotlivé webové sídla orgánov verejnej moci nájdete na tomto odkaze.

Táto stránka je zabezpečená

Buďte pozorní a vždy sa uistite, že zdieľate informácie iba cez zabezpečenú webovú stránku verejnej správy SR. Zabezpečená stránka vždy začína https:// pred názvom domény webového sídla.

Táto stránka je vo vývoji. Napíšte nám váš postreh.

  1. Domov
  2. Podporené projekty
  3. Searching for new neurobiological targets implicated in stress-related mental disorders in unique animal models

Searching for new neurobiological targets implicated in stress-related mental disorders in unique animal models

VýzvaŠtipendiá pre excelentných výskumníkov a výskumníčky R2-R4
Hlavný riešiteľNataša Hlaváčová
PrijímateľBiomedicínske centrum Slovenskej akadémie vied
Celkový rozpočet219 514,80 €
Príspevok poskytovateľa219 514,80 €
Zdroj financovaniaPlán obnovy a odolnosti
Začiatok realizácieaugust 2024
Koniec realizáciejún 2026
Kategória výskumníkaR3
Vedná oblasťPrírodné a lekárske vedy

Anotácia

Intenzívny stres alebo trauma prežitá v skorom období života, počas senzitívnych období vývoja, môže zvyšovať náchylnosť jedinca k mentálnym poruchám v dospelosti. Nie je jasné, prečo sú niektorí jedinci náchylní k mentálnym poruchám, zatiaľ čo iní zostávajú odolní. Hlavným cieľom projektu je identifikácia nových neurobiologických cieľov a prediktívnych biomarkerov náchylnosti resp. odolnosti voči duševným poruchám súvisiacim so stresom využitím jedinečných animálnych modelov. Originálny prístup je založený na našich predbežných dátach o farmakologickej blokáde stresového hormónu aldosterónu počas „stres-hyporesponzívnej periódy“ u mláďat potkanov, ktorá bude využitá v predkladanom projekte. Dôsledky takejto manipulácie v ranom období života budú skúmané s ohľadom na odolnosť voči dôsledkom stresu v dospelosti. Využité budú unikátne animálne modely, ako je „two-hit“ model stresu a model obohateného prostredia o potkanov oboch pohlaví, s cieľom odhaliť pohlavne dimorfné zmeny