Preskočiť na hlavný obsah
SK

Doména gov.sk je oficiálna

Toto je oficiálna webová stránka orgánu verejnej moci Slovenskej republiky. Oficiálne stránky využívajú najmä doménu gov.sk. Odkazy na jednotlivé webové sídla orgánov verejnej moci nájdete na tomto odkaze.

Táto stránka je zabezpečená

Buďte pozorní a vždy sa uistite, že zdieľate informácie iba cez zabezpečenú webovú stránku verejnej správy SR. Zabezpečená stránka vždy začína https:// pred názvom domény webového sídla.

Táto stránka je vo vývoji. Napíšte nám váš postreh.

  1. Domov
  2. Podporené projekty
  3. Detection of solid fuel inorganic substances reducing the particulate matter capture efficiency by means of an electrostatic precipitator for small heat sources

Detection of solid fuel inorganic substances reducing the particulate matter capture efficiency by means of an electrostatic precipitator for small heat sources

VýzvaŠtipendiá pre excelentných výskumníkov a výskumníčky R2-R4
Hlavný riešiteľNikola Čajová Kantová
PrijímateľŽilinská Univerzita v Žiline
Celkový rozpočet148 306,80 €
Príspevok poskytovateľa148 306,80 €
Zdroj financovaniaPlán obnovy a odolnosti
Začiatok realizáciejún 2024
Koniec realizáciemáj 2026
Kategória výskumníkaR2
Vedná oblasťFyzikálne, technické vedy a matematika

Anotácia

Jednou z priorít Európskej únie je zlepšovanie stavu ovzdušia. Znečistenie ovzdušia je významným environmentálnym zdravotným rizikom. V odvetviach, ktoré využívajú veľké zdroje tepla alebo v automobilovom priemysle sa darí znižovať produkciu tuhých znečisťujúcich látok (PM), ale malé zdroje tepla vykazujú súhrnne vysoké hodnoty týchto emisií hlavne v zimnom období. Preto je dôležité stále vyvíjať nové technológie zachytávania tuhých znečisťujúcich látok. Perspektívnym riešením môže byť sekundárne odlučovanie tuhých častíc za zdrojom tepla v s palinovom priestore, pretože primárnym spôsobom je možné zachytiť hlavne väčšie častice. Projekt je zameraný na elektrostatické odlučovanie ,pričom skúma a hľadá práve také anorganické látky v tuhých palivách, ktoré môžu znižovať účinnosť odlučovania. Prístup k riešeniu danej problematiky bude realizovaný prostredníctvom numerického modelu na zabezpečenie rovnomerného prúdenia spalín, fyzikálneho modelu elektrostatického odlučovača implementovaného do spalinového priestoru malého zdroja tepla, experimentálnych meraní produkcie tuhých znečisťujúcich látok a anorganického zloženia použitých tuhých palív a zachytených pevných častíc. Možnosti použitia rôznych typov palív a poznanie ich anorganického zloženia môžu slúžiť ako základ pre optimálne nastavenie spaľovania tuhých palív v malých zdrojoch tepla. Výskum vedie priamo k získaniu nových poznatkov, ktoré je možné následne využiť aj pri vývoji nových elektrostatických odlučovačov.