Preskočiť na hlavný obsah
SK

Doména gov.sk je oficiálna

Toto je oficiálna webová stránka orgánu verejnej moci Slovenskej republiky. Oficiálne stránky využívajú najmä doménu gov.sk. Odkazy na jednotlivé webové sídla orgánov verejnej moci nájdete na tomto odkaze.

Táto stránka je zabezpečená

Buďte pozorní a vždy sa uistite, že zdieľate informácie iba cez zabezpečenú webovú stránku verejnej správy SR. Zabezpečená stránka vždy začína https:// pred názvom domény webového sídla.

Táto stránka je vo vývoji. Napíšte nám váš postreh.

  1. Domov
  2. Podporené projekty
  3. Shed Light on Modern Organic Photoswitches

Shed Light on Modern Organic Photoswitches

VýzvaŠtipendiá pre excelentných výskumníkov a výskumníčky R2-R4
Hlavný riešiteľBernard Mravec
PrijímateľUniverzita Komenského v Bratislave
Celkový rozpočet148 306,80 €
Príspevok poskytovateľa148 306,80 €
Zdroj financovaniaPlán obnovy a odolnosti
Začiatok realizáciejúl 2024
Koniec realizáciejún 2026
Kategória výskumníkaR2
Vedná oblasťPrírodné a lekárske vedy

Anotácia

Tento výskumný projekt má za cieľ navrhnúť a syntetizovať novú triedu molekulových fotoprepínačov s rôznou funkcionalitou. Hydrazónové fotoprepínače na báze benzoyl-pyridínu budú modifikované zavedením fluorovaných aryl/alkylových skupín alebo fosfonátov v “ketónovej“ časti (rotorovej) hydrazónu. V našom záujme bude študovať fotochromné vlastnosti týchto zlúčenín v závislosti od ich štrukturálnych zmien. Skúmanie a pochopenie vzťahu medzi štruktúrou a jej vplyvu na fotochromné vlastnosti, nám umožní výrazne zlepšiť a skrátiť cielený dizajn nových fotoprepínačov a predikciu ich vlastností za pomoci QC výpočtov. Naším cieľom je tak priniesť nové funkčné rotory do oblasti hydrazónových fotoprepínačov. Ďalšia časť projektu sa bude zaoberať návrhom a syntetézou nesymetrických fluorescenčných diarylethénových fotoprepínačov s aplikačným potenciálom využitia vo fluorescenčnej mikroskopii. Reverzibilné zapínanie/vypínanie fluorescencie bude dosiahnuté regulovaním prenosu Försterovej rezonančnej energie (FRET). V poslednej časti projektu budeme skúmať implementáciu nových metód prepínania pre obidve skupiny navrhnutých fotoprepínačov ako využitie SET mechanizmu (prenosu jedného elektrónu) a mechanických stimulov. Skúmaním schopnosti týchto systémov zapájať sa do netradičného prepínania, rozšírime paletu ich aplikačného využitia. Výsledky tohto projektu tak prispejú k posunutiu nášho poznania týchto zlúčenín a ich potenciálu pre využite v aplikácií v rôznych oblastiach.