Preskočiť na hlavný obsah
SK

Doména gov.sk je oficiálna

Toto je oficiálna webová stránka orgánu verejnej moci Slovenskej republiky. Oficiálne stránky využívajú najmä doménu gov.sk. Odkazy na jednotlivé webové sídla orgánov verejnej moci nájdete na tomto odkaze.

Táto stránka je zabezpečená

Buďte pozorní a vždy sa uistite, že zdieľate informácie iba cez zabezpečenú webovú stránku verejnej správy SR. Zabezpečená stránka vždy začína https:// pred názvom domény webového sídla.

Táto stránka je vo vývoji. Napíšte nám váš postreh.

  1. Domov
  2. Podporené projekty
  3. Plasma processing of polymer medical tubes using discharges with liquid electrodes

Plasma processing of polymer medical tubes using discharges with liquid electrodes

VýzvaŠtipendiá pre excelentných výskumníkov a výskumníčky R2-R4
Hlavný riešiteľOleksander Galmiz
PrijímateľUniverzita Komenského v Bratislave
Celkový rozpočet129 768,45 €
Príspevok poskytovateľa129 768,45 €
Zdroj financovaniaPlán obnovy a odolnosti
Začiatok realizácieoktóber 2024
Koniec realizáciejún 2026
Kategória výskumníkaR2
Vedná oblasťFyzikálne, technické vedy a matematika

Anotácia

Cieľom navrhovaného projektu je predovšetkým dosiahnuť komplexné pochopenie plazmového spracovania lekárskych polymérových skúmaviek, konkrétne katétrov, s využitím povrchového dielektrického bariérového výboja s kvapalnými elektródami. To bude zahŕňať skúmanie fyzikálnych a chemických zmien vyvolaných plazmou nielen na povrchu katétra, ale rozšíri sa aj na analýzu okolitého plynného prostredia a najmä príslušnej kvapaliny. Skúmanie výboja za špecifických podmienok je prospešné pre pochopenie prebiehajúcich chemických a fyzikálnych procesov. Kľúčovým cieľom projektu bude dekontaminačný efekt plazmového ošetrenia baktérií a biofilmov prítomných na povrchu katétra a v kvapalinách. Tento cieľ sa dosiahne podrobnými štúdiami týkajúcimi sa odozvy baktérií na reaktívne formy kyslíka a dusíka v kvapalnej fáze a následnou inhibíciou rastu biofilmu na povrchu polyméru po spracovaní plazmou. Očakáva sa, že aplikácia takýchto plazmových systémov na liečbu katétrov bude mať podstatný vplyv a otvorí dvere širokému spektru nových priemyselných aplikácií na plazmové spracovanie. Výsledky tohto výskumu zvýšia kvalitu lekárskeho ošetrenia a majú potenciál zvýšiť kvalitu starostlivosti, znížiť náklady spojené so špecializovanými medicínskymi výkonmi a predĺžiť intervaly medzi nevyhnutnými návštevami lekára u pacientov odkázaných na rôzne katétre. Okrem toho, aplikácie plazmovej technológie v oblasti medicíny rýchlo napredujú a ponúkajú prísľub stať sa základným kameňom budúcich zdravotníckych postupov. Tento projekt pre mňa predstavuje jedinečnú príležitosť aktívne prispieť k rozvoju tejto oblasti