Preskočiť na hlavný obsah
SK

Doména gov.sk je oficiálna

Toto je oficiálna webová stránka orgánu verejnej moci Slovenskej republiky. Oficiálne stránky využívajú najmä doménu gov.sk. Odkazy na jednotlivé webové sídla orgánov verejnej moci nájdete na tomto odkaze.

Táto stránka je zabezpečená

Buďte pozorní a vždy sa uistite, že zdieľate informácie iba cez zabezpečenú webovú stránku verejnej správy SR. Zabezpečená stránka vždy začína https:// pred názvom domény webového sídla.

Táto stránka je vo vývoji. Napíšte nám váš postreh.

  1. Domov
  2. Podporené projekty
  3. Zmeny kardiovaskulárnej regulácie u pacientov vo včasnej fáze Parkinsonovej choroby

Zmeny kardiovaskulárnej regulácie u pacientov vo včasnej fáze Parkinsonovej choroby

VýzvaŠtipendiá pre excelentných výskumníkov a výskumníčky R2-R4
Hlavný riešiteľJana Čerňanová Krohová
PrijímateľUniverzita Komenského v Bratislave
Celkový rozpočet133 476,12 €
Príspevok poskytovateľa133 476,12 €
Zdroj financovaniaPlán obnovy a odolnosti
Začiatok realizácieaugust 2024
Koniec realizáciejúl 2026
Kategória výskumníkaR2
Vedná oblasťPrírodné a lekárske vedy

Anotácia

Parkinsonova choroba (PCh) je chronické progresívne neurodegeneratívne ochorenie, pri ktorom závažnosť a prevalencia rôznych motorických (MS) a nemotorických symptómov (NMS) závisí od miesta vzniku neurodegeneratívneho procesu (v mozgu – „brain-first“ podtyp – alebo v periférnom nervovom systéme – „body-first“ podtyp). Degeneratívne procesy pri PCh prebiehajú niekoľko rokov až desaťročí pred objavením sa typických MS, a preto predpokladáme, že dysregulácia kardiovaskulárneho a respiračného systému odrážajúca poškodenie neurónov v mozgovom kmeni by mala predchádzať MS najmä u „body-first“ podtypu PCh. Iniciálnym cieľom predkladaného projektu je použitím širokého spektra neinvazívnych nástrojov/postupov charakterizovať reguláciu sympatikovej a parasympatikovej zložky autonómneho nervového systému a reguláciu dychového vzoru u pacientov vo včasnej fáze PCh. Ďalším významným cieľom projektu bude zistiť vzájomnú spojitosť medzi miestom vzniku PCh („body-first“ vs. „brainfirst“ podtyp) a závažnosťou dysregulácie