Preskočiť na hlavný obsah
SK

Doména gov.sk je oficiálna

Toto je oficiálna webová stránka orgánu verejnej moci Slovenskej republiky. Oficiálne stránky využívajú najmä doménu gov.sk. Odkazy na jednotlivé webové sídla orgánov verejnej moci nájdete na tomto odkaze.

Táto stránka je zabezpečená

Buďte pozorní a vždy sa uistite, že zdieľate informácie iba cez zabezpečenú webovú stránku verejnej správy SR. Zabezpečená stránka vždy začína https:// pred názvom domény webového sídla.

Táto stránka je vo vývoji. Napíšte nám váš postreh.

  1. Domov
  2. Podporené projekty
  3. Nerves to heart: genetic cardiovascular diseases influenced by neuronal dysfunction on the model of dilated cardiomyopathy with Lamin A/C mutation

Nerves to heart: genetic cardiovascular diseases influenced by neuronal dysfunction on the model of dilated cardiomyopathy with Lamin A/C mutation

VýzvaŠtipendiá pre excelentných výskumníkov a výskumníčky R2-R4
Hlavný riešiteľKatarína Macková
PrijímateľÚstav molekulárnej fyziológie a genetiky SAV
Celkový rozpočet148 306,80 €
Príspevok poskytovateľa148 306,80 €
Zdroj financovaniaPlán obnovy a odolnosti
Začiatok realizácieoktóber 2024
Koniec realizáciejún 2026
Kategória výskumníkaR2
Vedná oblasťPrírodné a lekárske vedy

Anotácia

Biofilmy sú zhluky mikroorganizmov naviazaných na rôzne biotické alebo abiotické povrchy a možno ich nájsť v rôznych prostrediach. Tento komplex mikrobiálnej komunity je zabudovaný do extracelulárnej polymérnej substancie (EPS), ktorú si samy produkujú. EPS teda predstavuje ochrannú bariéru voči antimikrobiálnym látkam, imunitnému systému hostiteľa a iným nepriaznivým vplyvom prostredia. Biofilmy predstavujú jeden z najväčších problémov nielen v humánnej a veterinárnej medicíne, ale aj v potravinárskom priemysle, pretože potraviny a povrchy na ktorých sa pripravujú sú ideálnym prostredím pre mikroorganizmy (z dôvodu dostatku živín pre ich rast a uchytenie). Ďalšou dôležitou vlastnosťou biofilmu je jeho odolnosť voči antibiotikám (ATB). ATB terapia alebo ATBuvoľňujúce produkty teda nie sú adekvátne na kontrolu infekcií súvisiacich s biofilmom, najmä kvôli možnosti vzniku ATB rezistentných infekcií. To podnietilo výskum bezantibiotických možností inhibície a eradikácie biofilmu. Hlavným cieľom tohto projektu bude nájsť a otestovať nové vhodné metódy alebo látky na prevenciu, kontrolu, zníženie a eradikáciu tvorby biofilmu. Zameriame sa na rôzne širokospektrálne antimikrobiálne látky ako sú krátke peptidy (buď komerčne dostupné alebo vylučované napr. rôznymi živočíšnymi zdrojmi mezenchymálnych kmeňových buniek – z kostnej drene, tukového tkaniva, pupočnej šnúry). Ďalšími alternatívami budú bakteriofágové alebo nanočasticové metódy. Novým možným a moderným spôsobom prevencie tvorby biofilmu a ovplyvňovania Quorum Sensing by mohlo byť vystavenie biofilmu rôznym formám neionizujúceho žiarenia, ako je napríklad netermálne elektromagnetické pole. Tieto látky a prístupy môžu predstavovať predstavovať sľubnú antibiofilmovú stratégiu.