Preskočiť na hlavný obsah
SK

Doména gov.sk je oficiálna

Toto je oficiálna webová stránka orgánu verejnej moci Slovenskej republiky. Oficiálne stránky využívajú najmä doménu gov.sk. Odkazy na jednotlivé webové sídla orgánov verejnej moci nájdete na tomto odkaze.

Táto stránka je zabezpečená

Buďte pozorní a vždy sa uistite, že zdieľate informácie iba cez zabezpečenú webovú stránku verejnej správy SR. Zabezpečená stránka vždy začína https:// pred názvom domény webového sídla.

Táto stránka je vo vývoji. Napíšte nám váš postreh.

  1. Domov
  2. Podporené projekty
  3. Intelligent avatars for digital heritage applications

Intelligent avatars for digital heritage applications

VýzvaŠtipendiá pre excelentných výskumníkov a výskumníčky R2-R4
Hlavný riešiteľSelma Rizvic
PrijímateľPaneurópska vysoká škola n.o.
Celkový rozpočet304 329,60 €
Príspevok poskytovateľa304 329,60 €
Zdroj financovaniaPlán obnovy a odolnosti
Začiatok realizácieoktóber 2024
Koniec realizácieaugust 2026
Kategória výskumníkaR4
Vedná oblasťSpoločenské a humanitné vedy

Anotácia

Metaverzum je uznané ako ďalšia generácia internetových sociálnych spojení. Odkazuje na vytvorený umelý svet, v ktorom ľudia môžu „žiť“ podľa pravidiel definovaných tvorcom. Jeho vzhľad definuje a určuje zmenu spôsobu, akým komunikujeme informácie. Spotrebitelia internetového obsahu čoraz častejšie očakávajú, že obsah bude ponúkaný na požiadanie. V rámci predchádzajúceho výskumu sme zaviedli metódu hyper-storytellingu a usmernenia pre IDS (interactive digital storytelling – inteligentná prezentácia príbehov) v aplikáciách digitálneho kultúrneho dedičstva a založili online platformu pre IDS s názvom „Sarajevská charta“. Toto riešenie sme rozšírili zavedením „Advanced IDS“ (A-IDS) ako kombinácie rozprávania príbehu a hrateľnosti na dosiahnutie maximálnej úrovne edutainmentu. Týmto spôsobom sme zmenili prezentáciu kultúrneho dedičstva virtuálnej reality na typ serióznej hry. Vo výskume sme demonštrovali, ako využitie virtuálnych sprievodcov/avatarov vdýchne život 3D rekonštrukciám kultúrneho dedičstva. Podľa našich skúseností používatelia reagujú lepšie na živých hercov ako na animovaných 3D avatarov. Nikdy sme však neskúmali vnorenie sa používateľa a zábavu, ak aplikácie obsahujú interaktívnych avatarov. V tomto projekte by sme chceli preskúmať využitie inteligentných avatarov v aplikáciách digitálneho kultúrneho dedičstva. Budú založené na rozhraniach AI (umelej inteligencie) a budú mať možnosť chatovať a interaktívne komunikovať s používateľom. V tomto výskume budeme integrovať oblasti AI, XR (zmiešanej reality) a interaktívneho digitálneho rozprávania pre kultúrne dedičstvo. Vyberieme prípadovú štúdiu významného objektu kultúrneho dedičstva alebo lokality a vytvoríme 3D rekonštrukciu obývanú inteligentnými avatarmi, ktorí budú rozprávať príbehy a komunikovať s používateľmi. Aplikácia bude implementovaná vo vybranej technológii XR alebo niekoľkých z nich. Hlavným cieľom projektu bude vyvinúť metodiku implementácie inteligentných avatarov v aplikáciách digitálneho kultúrneho dedičstva. Očakávame významný vedecký prínos v oblasti digitálneho kultúrneho dedičstva, zriadenie novej výskumnej skupiny na Paneurópskej vysokej škole a podporu spolupráce medzi univerzitami a externými spoločnosťami v tejto oblasti.