Preskočiť na hlavný obsah
SK

Doména gov.sk je oficiálna

Toto je oficiálna webová stránka orgánu verejnej moci Slovenskej republiky. Oficiálne stránky využívajú najmä doménu gov.sk. Odkazy na jednotlivé webové sídla orgánov verejnej moci nájdete na tomto odkaze.

Táto stránka je zabezpečená

Buďte pozorní a vždy sa uistite, že zdieľate informácie iba cez zabezpečenú webovú stránku verejnej správy SR. Zabezpečená stránka vždy začína https:// pred názvom domény webového sídla.

Táto stránka je vo vývoji. Napíšte nám váš postreh.

  1. Domov
  2. Podporené projekty
  3. Návrh AWG obvodov pre super pasívne optické siete

Návrh AWG obvodov pre super pasívne optické siete

VýzvaŠtipendiá pre excelentných výskumníkov a výskumníčky R2-R4
Hlavný riešiteľJozef Chovan
PrijímateľCentrum vedecko-technických informácií SR
Celkový rozpočet219 514,80 €
Príspevok poskytovateľa219 514,80 €
Zdroj financovaniaPlán obnovy a odolnosti
Začiatok realizáciejúl 2024
Koniec realizáciejún 2026
Kategória výskumníkaR3
Vedná oblasťFyzikálne, technické vedy a matematika

Anotácia

Hlavným cieľom projektu AWGFORSPON je navrhnúť a optimalizovať nový smerovač vlnových dĺžok Super Pasívnych Optických Sietí (SPON) založený na atermálnom obvode CAWG (Cyclic Array Waveguide Gratings) s cieľom zvýšiť počet účastníkov, zvýšiť prenosovú rýchlosť na účastníka v SPON a zvýšiť kompatibilitu s inými existujúcimi typmi sietí xPON. Pasívne optické multiplexory/demultiplexory založené na smerovači vlnových dĺžok CAWG sú jedným z kľúčových komponentov v SPON, pretože určujú správnu funkčnosť celej topológie siete. V súčasnosti používa smerovač vlnových dĺžok SPON nominálny kanálový rozstup 100 GHz, štyri pásma vlnových dĺžok a 16 z 22 kanálov na pásmo v kombinácii pásiem C a L kvôli nerovnomernosti vložných strát smerovača vlnových dĺžok CAWG v pásmach priepuste. V rámci projektu bude realizovaný model fyzickej vrstvy SPON pre simuláciu výkonnosti siete a prípravu cieľových špecifikácií pre atermálny CAWG smerovač vlnových dĺžok pre zvýšenie počtu účastníkov a zvýšenie prenosovej rýchlosti na účastníka v SPON. Zrealizuje sa optimalizácia nerovnomernosti vložných strát smerovača vlnových dĺžok CAWG v pásmach priepuste a zvýši sa počet štandardne používaných CAWG kanálov, čo by mohlo priniesť zvyšujúci sa počet účastníkov SPON z 1024 až na 1408. Projekt presahuje v súčasnosti dostupné riešenia skúmaním možného riešenia SPON s nominálnym odstupom kanálov 50 GHz smerovača vlnových dĺžok CAWG s externými modulovanými lasermi na ONU a OLT strane SPON. Toto riešenie by mohlo priniesť dvojnásobné zvýšenie počtu účastníkov SPON z 1024 na 2048 a zvýšenie súčasnej maximálnej prenosovej rýchlosti z 10 G/s na 25 G/s v smere sťahovania a tiež smere odosielania od každej ONU. V súčasnosti toto riešenie vyzerá veľmi draho, ale fotonické integrované obvody s vysokým stupňom integrácie s integrovaným externým modulátorom, preladiteľným laserom a širokopásmovým fotodetektorom na jednom fotonickom čipe spolu s elektronikou a tepelným manažmentom by mohli v blízkej budúcnosti priniesť dramatické zníženie ich ceny na prijateľnú ONU a OLT CAPEX úroveň.