Preskočiť na hlavný obsah
SK

Doména gov.sk je oficiálna

Toto je oficiálna webová stránka orgánu verejnej moci Slovenskej republiky. Oficiálne stránky využívajú najmä doménu gov.sk. Odkazy na jednotlivé webové sídla orgánov verejnej moci nájdete na tomto odkaze.

Táto stránka je zabezpečená

Buďte pozorní a vždy sa uistite, že zdieľate informácie iba cez zabezpečenú webovú stránku verejnej správy SR. Zabezpečená stránka vždy začína https:// pred názvom domény webového sídla.

Táto stránka je vo vývoji. Napíšte nám váš postreh.

  1. Domov
  2. Podporené projekty
  3. Hypermaps of given type on a given surface

Hypermaps of given type on a given surface

VýzvaŠtipendiá pre excelentných výskumníkov a výskumníčky R2-R4
Hlavný riešiteľMartin Nehéz
PrijímateľSlovenská technická univerzita v Bratislave
Celkový rozpočet145 264,80 €
Príspevok poskytovateľa145 264,80 €
Zdroj financovaniaPlán obnovy a odolnosti
Začiatok realizácieseptember 2024
Koniec realizácieaugust 2026
Kategória výskumníkaR2
Vedná oblasťFyzikálne, technické vedy a matematika

Anotácia

Cieľom navrhovaného projektu je odvodiť nové a vplyvné výsledky v teórii hypermáp a tzv. regulárnych máp, čo sú špeciálne bunečné rozklady kompaktných plôch (v druhom prípade s vysokou mierou symetrickosti). Projekt má tri špecifické podoblasti s nasledujúcimi hlavnými cieľmi: 1. Riešenie problému existencie hypermáp daného hyperbolického typu na danej kompaktnej ploche. Táto otázka je vyriešená pre mapy, ale je kompletne otvorená pre hypermapy (ktoré sú prirodzeným zovšeobecnením máp a v istom zmysle zodpovedajú všetkým netriviálnym Riemannovským plochám). Pokrok v uvedenom smere by mal aplikácie v teórii navrhovania kvantových kódov v teoretickej fyzike. 2. Dosiahnutie klasifikačných výsledkov pre regulárne hypermapy na danej kompaktnej ploche. Cieľom je zovšeobecniť známe výsledky o klasifikácii regulárnych máp na plochách prvočíselnej charakteristiky (v algebraickom jazyku sú to isté grupy vytvorené 2 generátormi so súčinom rádu 2) na hypermapy. Ide o netriviálne zovšeobecnenie, pretože v algebraickom ekvivalente regulárne hypermapy zodpovedajú grupám vytvoreným 2 prvkami so súčinom ľubovoľného rádu. 3. Vyvinutie nového prístupu k štúdiu chirálnych nakrytí regulárnych hypermáp ľubovoľného typu. Zatiaľ jediný dôkaz existencie takých nakrytí využíva teóriu holomorfných a antiholomorfných diferenciálov. Cieľom je vyvinúť (aspoň pre mapy) nové konštrukcie