Preskočiť na hlavný obsah
SK

Doména gov.sk je oficiálna

Toto je oficiálna webová stránka orgánu verejnej moci Slovenskej republiky. Oficiálne stránky využívajú najmä doménu gov.sk. Odkazy na jednotlivé webové sídla orgánov verejnej moci nájdete na tomto odkaze.

Táto stránka je zabezpečená

Buďte pozorní a vždy sa uistite, že zdieľate informácie iba cez zabezpečenú webovú stránku verejnej správy SR. Zabezpečená stránka vždy začína https:// pred názvom domény webového sídla.

Táto stránka je vo vývoji. Napíšte nám váš postreh.

  1. Domov
  2. Podporené projekty
  3. The non-coding RNA as a biomarker for diagnostics and therapy of childhood leukemia

The non-coding RNA as a biomarker for diagnostics and therapy of childhood leukemia

VýzvaŠtipendiá pre excelentných výskumníkov a výskumníčky R2-R4
Hlavný riešiteľLukáš Jakl
PrijímateľBiomedicínske centrum Slovenskej akadémie vied
Celkový rozpočet148 306,80 €
Príspevok poskytovateľa148 306,80 €
Zdroj financovaniaPlán obnovy a odolnosti
Začiatok realizácieaugust 2024
Koniec realizáciejúl 2026
Kategória výskumníkaR2
Vedná oblasťPrírodné a lekárske vedy

Anotácia

Aktuálne modely terapie sú založené na obmedzených diagnostických nástrojoch založených na prítomnosti leukemických buniek (blastov) pomocou cytometrie a prítomnosti a typu preleukemických fúznych génov v blastoch. Tieto diagnostické nástroje sa používajú na zaradenie pacienta do 3 rôznych rizikových skupín. Pri každej z nich sa používa odlišný liečebný protokol na základe medzinárodnej lekárskej klasifikácie. Stále existujú pacienti so slabou odpoveďou na liečbu a protokol sa musí zmeniť. Súčasné poznatky v oblasti klinického výskumu naznačujú kľúčovú úlohu ncRNA a mohli by slúžiť ako potenciálny biomarker na predikciu zlej odpovede u pacientov a od začiatku terapie by sa dala použiť vhodná silnejšia terapia, ktorá je nevyhnutná. Pacienti s dobrou odpoveďou na liečbu, ktorí dosiahli remisiu, sú stále vystavení riziku relapsu leukémie. NcRNA by sa tiež mohli exprimovať odlišne u pacientov, u ktorých došlo k relapsu, v porovnaní s pacientmi, ktorí dosiahli úplnú remisiu