Preskočiť na hlavný obsah
SK

Doména gov.sk je oficiálna

Toto je oficiálna webová stránka orgánu verejnej moci Slovenskej republiky. Oficiálne stránky využívajú najmä doménu gov.sk. Odkazy na jednotlivé webové sídla orgánov verejnej moci nájdete na tomto odkaze.

Táto stránka je zabezpečená

Buďte pozorní a vždy sa uistite, že zdieľate informácie iba cez zabezpečenú webovú stránku verejnej správy SR. Zabezpečená stránka vždy začína https:// pred názvom domény webového sídla.

Táto stránka je vo vývoji. Napíšte nám váš postreh.

  1. Domov
  2. Podporené projekty
  3. Advanced Control Solutions Towards Resource Efficient Production

Advanced Control Solutions Towards Resource Efficient Production

VýzvaŠtipendiá pre excelentných výskumníkov a výskumníčky R2-R4
Hlavný riešiteľMichaela Horváthová
PrijímateľSlovenská technická univerzita v Bratislave
Celkový rozpočet109 757,40 €
Príspevok poskytovateľa109 757,40 €
Zdroj financovaniaPlán obnovy a odolnosti
Začiatok realizácieseptember 2024
Koniec realizácieaugust 2026
Kategória výskumníkaR2
Vedná oblasťFyzikálne, technické vedy a matematika

Anotácia

Akrécia hmoty vo vesmíre je spoločným „motorom“ širokej palety kozmických objektov. Naším cieľom je štúdium tohto javu a štruktúry akréčneho toku v kataklizmatických dvojhviezdach (CV). Veľmi typickou observačnou charakteristikou akrécie je rýchla stochastická variabilita jasnosti v širokej škále energií a časov (tzv. flickering). Preto práve štúdium flickeringu a hľadanie jeho charakteristických frekvencií vie napovedať veľa o štruktúre akréčneho toku. Podobný výskum priniesol komplexný model akrécie v röntgenových dvojhviezdach (XRB) so stelárnou čiernou dierou, alebo neutrónovou hviezdou vďaka štúdiu pomerne veľkého štatistického súboru takýchto objektov. Prípad aktívnych galaktických jadier (AGN) so supermasívnou čiernou dierou v strede galaxií je tiež veľmi dobre dokumentovaný na pomerne veľkom množstve študovaných objektov. Tu výskum CV zaostáva. Tieto objekty vykazujú podobné ale aj rozdielne vlastnosti v porovnaní s XRB a AGN. Nie je preto zatiaľ úplne jasné do akej miery sa CV podobajú XRB alebo AGN. Jedným zo základných poznatkov ktoré výskum XRB a AGN priniesol je vzťah medzi charakteristickou frekvenciou flickeringu a hmotnosťou centrálneho objektu. Pravdepodobne je táto frekvencia spojená s vnútorným okrajom disku, ktorý má väčší polomer pri masívnejších centrálnych objektoch ako sú čierne diery. Platí to isté aj v prípade CV s bielymi trpaslíkmi? Sú autori ktorí tvrdia, že áno a sú autori, ktorí tvrdia že nie. Toto je naša motivácia a cieľ; hľadať charakteristické frekvencie v PDS vybraných CV a tým rozšíriť pomerne malú skupiny takto študovaných objektov