Preskočiť na hlavný obsah
SK

Doména gov.sk je oficiálna

Toto je oficiálna webová stránka orgánu verejnej moci Slovenskej republiky. Oficiálne stránky využívajú najmä doménu gov.sk. Odkazy na jednotlivé webové sídla orgánov verejnej moci nájdete na tomto odkaze.

Táto stránka je zabezpečená

Buďte pozorní a vždy sa uistite, že zdieľate informácie iba cez zabezpečenú webovú stránku verejnej správy SR. Zabezpečená stránka vždy začína https:// pred názvom domény webového sídla.

Táto stránka je vo vývoji. Napíšte nám váš postreh.

  1. Domov
  2. Podporené projekty
  3. Carbon Dots for Upgrading Molecular Bioimaging /Uhlíkové bodky na zdokonaleniemolekulárneho biozobrazovania

Carbon Dots for Upgrading Molecular Bioimaging /Uhlíkové bodky na zdokonaleniemolekulárneho biozobrazovania

VýzvaŠtipendiá pre excelentných výskumníkov a výskumníčky R2-R4
Hlavný riešiteľJela Nociarová
PrijímateľUniverzita Mateja Bela v Banskej Bystrici
Celkový rozpočet118 645,44 €
Príspevok poskytovateľa118 645,44 €
Zdroj financovaniaPlán obnovy a odolnosti
Začiatok realizácieseptember 2024
Koniec realizácieaugust 2026
Kategória výskumníkaR2
Vedná oblasťPrírodné a lekárske vedy

Anotácia

Hlavným cieľom projektu CD4UMB je vývoj materiálov na báze uhlíkových bodiek (carbon dots, CDs) povrchovo modifikovaných molekulovými fotoprepínačmi, ktoré by vykazovali tzv. „on/off“ fotoprepínanie fluorescencie. Takéto hybridné systémy s fotomodulovateľnou emisiou svetla by mohli byť použité napríklad ako fluorescenčné senzory pre mikroskopiu s vysokým rozlíšením (super-resolution microscopy, SRM). SRM umožňuje zobrazovanie biologických vzoriek s približne 10-krát lepším priestorovým rozlíšením (až do 20 nm), čím prekračuje tzv. Abbeho difrakčný limit, ktorý je dôsledkom vlnovej povahy svetla. V klasickej fluorescenčnej mikroskopii majú uhlíkové bodky významné postavenie vďaka viacerým pozitívam, zahŕňajúcim intenzívnu fluorescenciu, fotostabilitu, jednoduchú prípravu z cenovo dostupných reaktantov, dobrú biokompatibilitu, nízku toxicitu a vynikajúcu rozpustnosť v polárnych prostrediach. Ich použiteľnosť sa dá ešte vylepšiť modifikáciou ich povrchu, a to zavedením skupín schopných selektívne sa viazať na sledované analyty s pomocou kovalentných alebo nekovalentných interakcií. Hoci myšlienka ovplyvňovať fluorescenciu CDs pomocou modifikácie ich povrchu fotoprepínačmi nie je úplne nová, v literatúre existuje len málo informácií o uhlíkových bodkách s fotomodulovateľnou fluorescenciou a napriek horeuvedeným výhodám použitia uhlíkových bodiek v klasickej fluorescenčnej mikroskopii, takéto fotoprepínateľné povrchovo modifikované uhlíkové bodky v mikroskopii s vysokým rozlíšením doteraz neboli použité.