Preskočiť na hlavný obsah
SK

Doména gov.sk je oficiálna

Toto je oficiálna webová stránka orgánu verejnej moci Slovenskej republiky. Oficiálne stránky využívajú najmä doménu gov.sk. Odkazy na jednotlivé webové sídla orgánov verejnej moci nájdete na tomto odkaze.

Táto stránka je zabezpečená

Buďte pozorní a vždy sa uistite, že zdieľate informácie iba cez zabezpečenú webovú stránku verejnej správy SR. Zabezpečená stránka vždy začína https:// pred názvom domény webového sídla.

Táto stránka je vo vývoji. Napíšte nám váš postreh.

  1. Domov
  2. Podporené projekty
  3. Collaborative BCI post-stroke neurorehabilitation using a patient-therapistinteractive VR environment

Collaborative BCI post-stroke neurorehabilitation using a patient-therapistinteractive VR environment

VýzvaŠtipendiá pre excelentných výskumníkov a výskumníčky R2-R4
Hlavný riešiteľRoman Rosipal
PrijímateľÚstav merania Slovenskej akadémie vied
Celkový rozpočet304 329,60 €
Príspevok poskytovateľa304 329,60 €
Zdroj financovaniaPlán obnovy a odolnosti
Začiatok realizácieseptember 2024
Koniec realizácieaugust 2026
Kategória výskumníkaR4
Vedná oblasťFyzikálne, technické vedy a matematika

Anotácia

Za posledné dve desaťročia sme boli svedkami výrazného nárastu vedeckého a technologického záujmu o interakciu medzi človekom a počítačom založenú na princípe rozhrania mozog – počítač (brain-computer interface, BCI). Vývoj technológií virtuálnej reality (VR) alebo rozšírenej reality posunul BCI dopredu tým, že vytvoril flexibilné prostredie, v ktorom sa môžu uskutočňovať a upravovať interakcie medzi človekom a počítačom. Voľne dostupné VR displeje umiestené na hlave (head-mounted VR display, HMD) posúvajú štandardnú dvojrozmernú VR založenú na obrazovke do virtuálneho trojrozmerného sveta. Ukázalo sa, že prostredia BCI, ktoré motivujú motorické mentálne procesy pacientov po mozgovej príhode s narušenými alebo obmedzenými fyzickými pohybmi, predstavujú alternatívnu metódu neurorehabilitácie. Integrované technológie BCI a VR prostredia preto poskytujú flexibilnú platformu pre sériu rehabilitačných terapií vrátane motorickej regenerácie po mozgovej príhode a kognitívno-behaviorálnej terapie. Na základe našich skúseností, poznatkov a doterajšieho vývoja, v predkladanom projekte vyvíjame a rozširujeme úplne nový koncept multimodálneho VR prostredia, v ktorom pacient a terapeut navzájom spolupracujú a interagujú. Prostredie je kombinované s metódami umelej inteligencie na monitorovanie mentálnej a kognitívnej mozgovej aktivity pacienta prostredníctvom elektroencefalografie (EEG) snímanej na povrchu hlavy. Navrhujeme komplexnejšie klinické testovanie systému, ktoré umožní prekonať prechod medzi základným výskumom a praktickou klinickou implementáciou prístupu. Hoci je takýto projekt veľmi ambiciózny, jeho úspešnú realizáciu podporuje niekoľko prebiehajúcich projektov podporujúcich dosiahnutie navrhovaných cieľov ako aj rozsiahla prebiehajúca spolupráca s partnermi v celej Európe.