Preskočiť na hlavný obsah
SK

Doména gov.sk je oficiálna

Toto je oficiálna webová stránka orgánu verejnej moci Slovenskej republiky. Oficiálne stránky využívajú najmä doménu gov.sk. Odkazy na jednotlivé webové sídla orgánov verejnej moci nájdete na tomto odkaze.

Táto stránka je zabezpečená

Buďte pozorní a vždy sa uistite, že zdieľate informácie iba cez zabezpečenú webovú stránku verejnej správy SR. Zabezpečená stránka vždy začína https:// pred názvom domény webového sídla.

Táto stránka je vo vývoji. Napíšte nám váš postreh.

  1. Domov
  2. Podporené projekty
  3. Computational Modeling of Neurons: HCN and Calcium Channels in Excitability & Depression

Computational Modeling of Neurons: HCN and Calcium Channels in Excitability & Depression

VýzvaŠtipendiá pre excelentných výskumníkov a výskumníčky R2-R4
Hlavný riešiteľMatúš Tomko
PrijímateľÚstav molekulárnej fyziológie a genetiky SAV
Celkový rozpočet111 230,10 €
Príspevok poskytovateľa111 230,10 €
Zdroj financovaniaPlán obnovy a odolnosti
Začiatok realizácieoktóber 2024
Koniec realizáciejún 2026
Kategória výskumníkaR2
Vedná oblasťPrírodné a lekárske vedy

Anotácia

Duševné poruchy vrátane depresie sú vážnym problémom verejného zdravia. Osobitnú pozornosť je potrebné venovať ženám počas tehotenstva, keď sú ženy kvôli hormonálnym výkyvom náchylnejšie na stres a poruchy nálady. Negatívne účinky depresie matiek na potomstvo boli opísané na viacerých úrovniach, od zmien v správaní až po anatomické zmeny v jednotlivých štruktúrach mozgu. Osobitná pozornosť sa venovala hipokampu, centru pamäti a poznávania. Spolu s prefrontálnou kôrou je hipokampus citlivý na stres. Zmeny v excitabilite hipokampálnych neurónov potomstva v dôsledku depresie matky sa pozorovali aj na oddelení biofyziky a elektrofyziológie Centra biovied. Stále však chýbajú poznatky o molekulárnych determinantoch a signálnych dráhach, ktoré sú základom týchto zmien. Cieľom tohto projektu je vysvetliť pozorované zmeny v excitabilite neurónov pomocou zmien na úrovni iónových kanálov, konkrétne HCN a napäťovo riadených vápnikových kanálov, s využitím techník počítačového modelovania. Okrem toho budeme skúmať, či materská depresia môže ovplyvniť kľúčové funkcie hipokampálnych neurónov, ako je rezonancia, časové kódovanie alebo detekcia koincidencie. Dáta a modely budú integrované do európskej výskumnej infraštruktúry EBRAINS. Tým sa zabezpečí ich dostupnosť a potenciálne využitie inými výskumníkmi. Projekt je tiež v súlade so zásadami 3R, ktoré sa týkajú zníženia testovania na zvieratách. Kombináciou počítačového modelovania, viacúčelových optimalizačných techník a štatistických metód projekt presahuje súčasný stav techniky. Namiesto priemerného modelu sa vytvorí a preskúma celá populácia modelov neurónov, aby sa pokryla biologická variabilita. Okrem toho sa v rámci projektu vytvoria predikcie, ktoré bude možné testovať v budúcnosti testovať.