Preskočiť na hlavný obsah
SK

Doména gov.sk je oficiálna

Toto je oficiálna webová stránka orgánu verejnej moci Slovenskej republiky. Oficiálne stránky využívajú najmä doménu gov.sk. Odkazy na jednotlivé webové sídla orgánov verejnej moci nájdete na tomto odkaze.

Táto stránka je zabezpečená

Buďte pozorní a vždy sa uistite, že zdieľate informácie iba cez zabezpečenú webovú stránku verejnej správy SR. Zabezpečená stránka vždy začína https:// pred názvom domény webového sídla.

Táto stránka je vo vývoji. Napíšte nám váš postreh.

  1. Domov
  2. Podporené projekty
  3. Detekcia Pesticídov v životnom prostredí a potravinách pomocou Iónovej pohyblivostnej Spektrometrie

Detekcia Pesticídov v životnom prostredí a potravinách pomocou Iónovej pohyblivostnej Spektrometrie

VýzvaPodpora excelentných projektov Horizontu Európa
Hlavný riešiteľJán Čatloš
PrijímateľUniverzita Komenského v Bratislave
Celkový rozpočet165 059,52 €
Príspevok poskytovateľa165 059,52 €
Zdroj financovaniaPlán obnovy a odolnosti
Začiatok realizáciejúl 2024
Koniec realizáciejún 2026

Anotácia

Je všeobecne známe, že rýchlo rastúca svetová populácia potrebuje zvýšenú celosvetovú produkciu potravín. Podľa Organizácie pre potraviny a poľnohospodárstvo (FAO), dosiahnutie potravinovej bezpečnosti pre rastúcu svetovú populáciu, pri podpore udržateľného poľnohospodárstva je jedným z cieľov udržateľného rozvoja. Avšak priemyselné poľnohospodárstvo sa vo veľkej miere spolieha na syntetické pesticídy, z dôvodu zníženia strát úrody spôsobených burinami, patogénmi a škodcami. Rozšírené nasadenie týchto pesticídov sa prejavuje ich prítomnosťou v potravinách, ich v živostnom prostredí a vo vodách. Z tohto dôvodu prevláda znepokojenie obyvateľstva nad potenciálnymi škodlivými účinkami týchto chemikálií na ľudské zdravie. Hlavné typy pesticídov zahŕňajú organochlórové a organofosfátové zlúčeniny, karbamáty, pyretrín a pyrethroidy, neonikotinoidy a triazoly. V posledných desaťročiach sa zvýšila syntéza nových druhov pesticídov, čo si zvyšuje nároky na analýzu veľkého počtu vzoriek denne. V minulých rokoch bolo vyvinutých niekoľko analytických metód detekcie pesticídov, založených hlavne na plynovej chromatografii ( GC) a jej spojení s hmotnostnou spektrometriou (GC-MS) a/alebo na kvapalinovej chromatografii (LC) v spojení s tandemovou hmotnostnou spektrometriou (LC-MS/MS). Aj keď techniky založené na LC a GC sú veľmi efektívne separačné techniky, sú založené na veľmi drahých prístrojoch a vyžadujú vysoký stupeň technických znalostí. V rámci tohto projektu sa navrhuje použitie Ionovej pohyblivostnej spektrometrie (Ion Mobility Spectrometry – IMS) na rýchlu a vysoko-citlivú detekciu a kvantifikáciu pesticídov v poľnoshospodárstve a životnom prostredí. Separačná výkonnosť IMS bude rozšírená pomocou mnoho-kapilárnych kolón (multicolumn-capillary – MCC) GC umožňujúcich rýchlu analýzu viacerých pesticídov a selektívne vzorkovacie metódy, ako napríklad mikroextrakcia v pevnej fáze (Solid state microextraction – SPME), ktoré budú použité na rýchlu extrakciu, prekoncentráciu a zvýšenie citlivosti detekcie pesticídov.