Preskočiť na hlavný obsah
SK

Doména gov.sk je oficiálna

Toto je oficiálna webová stránka orgánu verejnej moci Slovenskej republiky. Oficiálne stránky využívajú najmä doménu gov.sk. Odkazy na jednotlivé webové sídla orgánov verejnej moci nájdete na tomto odkaze.

Táto stránka je zabezpečená

Buďte pozorní a vždy sa uistite, že zdieľate informácie iba cez zabezpečenú webovú stránku verejnej správy SR. Zabezpečená stránka vždy začína https:// pred názvom domény webového sídla.

Táto stránka je vo vývoji. Napíšte nám váš postreh.

  1. Domov
  2. Podporené projekty
  3. Development of an aptamer-based approach for studying flax fibre cell wall diversity

Development of an aptamer-based approach for studying flax fibre cell wall diversity

VýzvaŠtipendiá pre excelentných výskumníkov a výskumníčky R2-R4
Hlavný riešiteľĽubomír Harenčár
PrijímateľCentrum biológie rastlín a biodiverzity SAV
Celkový rozpočet148 306,80 €
Príspevok poskytovateľa148 306,80 €
Zdroj financovaniaPlán obnovy a odolnosti
Začiatok realizáciejúl 2024
Koniec realizáciejún 2026
Kategória výskumníkaR2
Vedná oblasťPrírodné a lekárske vedy

Anotácia

Jednou z možných stratégií udržateľnosti je nájsť nové spôsoby využitia nedocenených pôvodných plodín, čo si vyžaduje nové analytické prístupy. Linum usitatissimum L., ako viacúčelová plodina úzko spätá so slovenskou kultúrou, je vhodným kandidátom na opis vlastností bunkovej steny vlákna pomocou aptamérov. Na hodnotenie biodiverzity ľanu, ako aj na charakterizáciu vlastností bunkovej steny už boli použité rôzne analýzy. Stále však existuje nedostatok nových účinných nástrojov na zodpovedanie otázok: čo odlišuje priadny a olejný typ ľanu a akú úlohu v tomto rozdiele zohráva zloženie a štruktúra bunkovej steny? Tieto odpovede sú dôležité nielen pre biológiu rastlín, keďže ľanové vlákno je skvelým príkladom nekonvenčnej bunkovej steny, ale aj pre výrobu vysokokvalitného ľanového vlákna, najmä v dvojúčelových odrodách. Súčasné molekulárne sondy pre analýzu bunkovej steny majú obmedzenia v oblasti presného zacielenia širokej škály štruktúr. Aptaméry, krátke jednovláknové molekuly DNA alebo RNA, sú syntetizované in vitro prostredníctvom SELEX (systematického vývoja ligandov exponenciálnym obohatením). Zatiaľ čo sú vo veľkej miere aplikované v biomedicínskom a environmentálnom výskume, ich použitie vo výskume bunkovej steny je len v začiatkoch. Cieľom tohto projektu je vyvinúť nové respektíve vybrať známe aptaméry, špecifické pre bunkovú stenu ľanového vlákna, ktoré sú schopné odlíšiť priadny typ ľanu od olejného, ako aj kvantifikovať a opísať vlastnosti bunkovej steny ľanu. Kľúčové slová: Syntéza, modifikácia a metabolizmus uhľohydrátov; Aplikované genetické inžinierstvo, transgénne organizmy, rekombinantné proteíny, biosenzory; Poľnohospodárstvo v súvislosti s rastlinnou výrobou, aplikovaná biológia rastlín; Linum usitatissimum L.; Aptamér