Preskočiť na hlavný obsah
SK

Doména gov.sk je oficiálna

Toto je oficiálna webová stránka orgánu verejnej moci Slovenskej republiky. Oficiálne stránky využívajú najmä doménu gov.sk. Odkazy na jednotlivé webové sídla orgánov verejnej moci nájdete na tomto odkaze.

Táto stránka je zabezpečená

Buďte pozorní a vždy sa uistite, že zdieľate informácie iba cez zabezpečenú webovú stránku verejnej správy SR. Zabezpečená stránka vždy začína https:// pred názvom domény webového sídla.

Táto stránka je vo vývoji. Napíšte nám váš postreh.

  1. Domov
  2. Podporené projekty
  3. Development of luminescent oxide glasses as a potential material formultifunctional magneto-optical thermometer

Development of luminescent oxide glasses as a potential material formultifunctional magneto-optical thermometer

VýzvaŠtipendiá pre excelentných výskumníkov a výskumníčky R2-R4
Hlavný riešiteľGustavo Galleani
PrijímateľTrenčianska univerzita Alexandra Dubčeka
Celkový rozpočet111 230,10 €
Príspevok poskytovateľa111 230,10 €
Zdroj financovaniaPlán obnovy a odolnosti
Začiatok realizácieseptember 2024
Koniec realizácieaugust 2026
Kategória výskumníkaR2
Vedná oblasťFyzikálne, technické vedy a matematika

Anotácia

Vývoj luminiscenčných oxidových skiel ako potenciálneho materiálu pre multifunkčný magnetooptický teplomer. Abstrakt: Projekt sa zameriava na rozvoj luminiscenčných oxidových skiel kombináciou magnetických a luminiscenčných termometrických vlastností. Cieľom je vytvoriť univerzálne magnetooptické teplomery, ktoré sú samokalibrované, bezkontaktné a vykazujú aj magnetické správanie, čo umožňuje ich použitie ako senzorov magnetického poľa a faradayových rotačných prvkov. Integrácia magnetických vlastností s optickými funkciami v magnetooptických materiáloch si v posledných rokoch získala značnú pozornosť, najmä v aplikáciách fotonických senzorov. Luminiscenčné materiály na báze trojmocných lantanoidov (Ln3+) sa ukázali ako sľubné pre optické multiplexovanie, pričom priekopnícke výskumné snahy integrovali magnetizačné vlastnosti pre luminiscenčné termometrické snímanie Boltzmannovho typu 1-3. Na plné využitie potenciálu tejto technológie je však stále potrebné prekonať značné výzvy. Sľubný prístup zahŕňa extrapoláciu koncepcie na nové sklovité materiály, ktoré vykazujú vysoké magnetooptické účinky. Magnetooptické sklo má rôzne výhody vrátane jednoduchého procesu prípravy, nízkych nákladov, krátkej doby prípravy, nízkeho koeficientu absorpcie a vysokej priepustnosti4. Flexibilita nastavenia koncentrácie iónov Ln3+ v sklách ich robí veľmi atraktívnymi pre magnetooptické funkčné zariadenia, ktoré umožňujú prispôsobené funkcie vo viditeľnej aj infračervenej oblasti elektromagnetického spektra. Využitie špecifických magneticko-opticky aktivovaných prvkov, ako sú Tb3+, Dy3+, Pr3+, Yb3+, Tm3+, Nd3+ a Ho3+, umožňuje navrhnúť magnetooptické sklá ako substráty pre multifunkčné magnetooptické teplomery. To je v súlade s poslaním projektu, ktorý sa zameriava na výskum skiel s novými funkciami kompatibilnými s priemyselným technologickým transferom, čo v konečnom dôsledku prinesie prospech spoločnosti prostredníctvom aplikácií v zariadeniach na snímanie teploty a iných inovatívnych technológiách.