Preskočiť na hlavný obsah
SK

Doména gov.sk je oficiálna

Toto je oficiálna webová stránka orgánu verejnej moci Slovenskej republiky. Oficiálne stránky využívajú najmä doménu gov.sk. Odkazy na jednotlivé webové sídla orgánov verejnej moci nájdete na tomto odkaze.

Táto stránka je zabezpečená

Buďte pozorní a vždy sa uistite, že zdieľate informácie iba cez zabezpečenú webovú stránku verejnej správy SR. Zabezpečená stránka vždy začína https:// pred názvom domény webového sídla.

Táto stránka je vo vývoji. Napíšte nám váš postreh.

  1. Domov
  2. Podporené projekty
  3. Diverging Attitudes of Political Parties at European and Domestic Level in V4Countries

Diverging Attitudes of Political Parties at European and Domestic Level in V4Countries

VýzvaŠtipendiá pre excelentných výskumníkov a výskumníčky R2-R4
Hlavný riešiteľVladimír Müller
PrijímateľUniverzita Mateja Bela v Banskej Bystrici
Celkový rozpočet74 153,40 €
Príspevok poskytovateľa74 153,40 €
Zdroj financovaniaPlán obnovy a odolnosti
Začiatok realizácieseptember 2024
Koniec realizácieaugust 2026
Kategória výskumníkaR2
Vedná oblasťSpoločenské a humanitné vedy

Anotácia

Návrh projektu sa zameriava na jednu z možných príčin odlúčenia, ktoré pociťujú občania EÚ – potenciálnu dualitu politických predstaviteľov, ktorí môžu na úrovni EÚ presadzovať odlišnú politiku ako na domácej úrovni. Hlavným cieľom je posúdiť divergenciu postojov politických strán z krajín V4 na európskej a domácej úrovni (DAPPED), ktorá je v existujúcej literatúre pomerne málo preskúmaná. Projekt bude zahŕňať kvantitatívny výskum, ktorý bude analyzovať výsledky hlasovania o dvoj-aspektových legislatívnych aktoch na európskej aj vnútroštátnej úrovni s využitím metodologických postupov z oblasti výskumu jednotnosti strán v rámci hlasovaní. Geograficky sa projekt zameriava na krajiny V4, kde sa predpokladá výraznejší výskyt „politiky dvojitej tváre“. Z časového hľadiska je strategicky umiestnený na obdobie po skončení 9. volebného obdobia Európskeho parlamentu, čo umožňuje komplexnú analýzu údajov o hlasovaniach v štyroch kompletných volebných obdobiach od vstupu týchto krajín do EÚ v roku 2004. Výskum bude prebiehať na Inštitúte pre demokraciu Univerzity Mateja Bela, kde by mal ťažiť z centrálnej polohy inštitútu v rámci regiónu V4, čo uľahčuje prístup k primárnym zdrojom a zainteresovaným stranám. Potenciálne výsledky by mohli byť užitočné pre pochopenie rastúceho populizmu a nálad proti EÚ.