Preskočiť na hlavný obsah
SK

Doména gov.sk je oficiálna

Toto je oficiálna webová stránka orgánu verejnej moci Slovenskej republiky. Oficiálne stránky využívajú najmä doménu gov.sk. Odkazy na jednotlivé webové sídla orgánov verejnej moci nájdete na tomto odkaze.

Táto stránka je zabezpečená

Buďte pozorní a vždy sa uistite, že zdieľate informácie iba cez zabezpečenú webovú stránku verejnej správy SR. Zabezpečená stránka vždy začína https:// pred názvom domény webového sídla.

Táto stránka je vo vývoji. Napíšte nám váš postreh.

  1. Domov
  2. Podporené projekty
  3. Dvojfázová vysokoentropická keramika vystužená uhlíkovými vláknami / Carbonfibers reinforced dual-phase high-entropy ceramics

Dvojfázová vysokoentropická keramika vystužená uhlíkovými vláknami / Carbonfibers reinforced dual-phase high-entropy ceramics

VýzvaŠtipendiá pre excelentných výskumníkov a výskumníčky R2-R4
Hlavný riešiteľAnnamária Naughton Duszová
PrijímateľÚstav materiálového výskumu SAV
Celkový rozpočet192 075,45 €
Príspevok poskytovateľa192 075,45 €
Zdroj financovaniaPlán obnovy a odolnosti
Začiatok realizácieoktóber 2024
Koniec realizáciejún 2026
Kategória výskumníkaR3
Vedná oblasťFyzikálne, technické vedy a matematika

Anotácia

Hlavným cieľom navrhovaného projektu “CAFIHEC” je vývoj, príprava a charakterizácia novej dvojfázovej vysoko entropickej ultra vysokoteplotnej keramiky (DPHE-UHTC) vystuženej uhlíkovými vláknami s hlavným cieľom, vyvinúť extrémne tvrdé a výrazne vylepšené kompozity odolné voči poškodeniu. Systémy sa pripravia z vysoko kvalitných komerčných karbidov a boridov ako východiskových práškov mletím spolu s prísadou uhlíkových vlákien vo vysokoenergetickom guľovom mlyne v argóne, aby sa vytvorili dve vysoko entropické fázy po následnom spekaní (SPS). Mikroštruktúrne charakteristiky skúmaných systémov budú študované na mikro, nano a atómovej úrovni pomocou röntgenovej difrakcie (XRD), rastrovacieho elektrónového mikroskopu (SEM) a transmisnej elektrónovej mikroskopie (TEM, HREM) spojenej s EDS analýzou. Mechanické vlastnosti – tvrdosť, ohybová pevnosť a lomová húževnatosť sa budú testovať pomocou štandardných skúšok. Lomové charakteristiky, ako iniciačné centrum lomu a mechanizmy lomu, sa budú skúmať pomocou fraktografických metód. Na charakterizáciu vlastností jednotlivých zŕn a hraníc zŕn sa použijú nanoindentačné testy a mikro/nano mechanické skúšky mikroútvarov. Tribologické vlastnosti sa budú skúmať pri izbovej a vysokých teplotách do 800°C a charakteristiky opotrebovania sa budú študovať pomocou pokročilých metód pod zameraným iónovým lúčom (FIB), SEM, TEM a Ramanovou spektroskopiou. Vysokoteplotné charakteristiky systémov budú študované pomocou oxidácie, ablácie, odolnosti voči tepelnému šoku a deformácie pri tečení pomocou pokročilých metód. Pre optimalizované systémy bude určený vzťah „príprava – mikroštruktúra -vlastnosti“.