Preskočiť na hlavný obsah
SK

Doména gov.sk je oficiálna

Toto je oficiálna webová stránka orgánu verejnej moci Slovenskej republiky. Oficiálne stránky využívajú najmä doménu gov.sk. Odkazy na jednotlivé webové sídla orgánov verejnej moci nájdete na tomto odkaze.

Táto stránka je zabezpečená

Buďte pozorní a vždy sa uistite, že zdieľate informácie iba cez zabezpečenú webovú stránku verejnej správy SR. Zabezpečená stránka vždy začína https:// pred názvom domény webového sídla.

Táto stránka je vo vývoji. Napíšte nám váš postreh.

  1. Domov
  2. Podporené projekty
  3. European-Southeast Asian Relations: Their Current State and Future Prospect

European-Southeast Asian Relations: Their Current State and Future Prospect

VýzvaŠtipendiá pre excelentných výskumníkov a výskumníčky R2-R4
Hlavný riešiteľAlfred Gerstl
PrijímateľCentral European Institute of Asian Studies
Celkový rozpočet152 164,80 €
Príspevok poskytovateľa152 164,80 €
Zdroj financovaniaPlán obnovy a odolnosti
Začiatok realizácieaugust 2024
Koniec realizáciejúl 2026
Kategória výskumníkaR4
Vedná oblasťSpoločenské a humanitné vedy

Anotácia

Európska únia (EÚ) aj Združenie národov juhovýchodnej Ázie (ASEAN) sú medzinárodne veľmi relevantnými aktérmi, ktorí výrazne prispievajú k dodržiavaniu poriadku založeného na pravidlách, a tým k mieru a stabilite vo svojich príslušných regiónoch. Aj keď úzko spolupracujú, existuje široký priestor na ďalšie prehlbovanie vzťahov v oblasti politiky, ekonomiky, bezpečnosti a akademickej obce. EUSEAR detailne preskúma, ako možno túto spoluprácu zlepšiť a ako môžu EÚ a ASEAN spoločne posilniť regionálny poriadok v juhovýchodnej Ázii. Okrem toho bude projekt analyzovať, ako si EÚ a ASEAN budujú svoju strategickú pozíciu v rámci geostrategického súperenia Číny a Spojených štátov v juhovýchodnej Ázii. Špecifickým výskumným záujmom je, ako môže Vyšehradská štvorka (V4) a najmä Slovensko prispieť k vzťahom medzi EÚ a ASEAN a profitovať z užšej spolupráce. Teoreticko-metodologicky EUSEAR stavia na eklektickom prístupe, ktorý kombinuje rôzne teórie medzinárodných vzťahov s politológiou a ekonómiou. Hlavným výstupom bude zmapovanie akademických vzťahov V4 s juhovýchodnou Áziou. Tieto a ďalšie výsledky budú komunikované a šírené prostredníctvom akademických a neakademických publikácií (vrátane politických odporúčaní), rôznych sociálnych sietí a workshopov pre cieľové skupiny (akademickí pracovníci, politickí a ekonomickí činitelia a široká verejnosť vrátane mimovládnych organizácií), ktoré ich môžu použiť na ďalšie účely. Hlavný riešiteľ: Alfred Gerstl, docent, Katedra ázijských štúdií, Univerzita Palackého v Olomouci, Česká republika. Hostiteľská inštitúcia: Stredoeurópsky inštitút ázijských štúdií (CEIAS), Bratislava.