Preskočiť na hlavný obsah
SK

Doména gov.sk je oficiálna

Toto je oficiálna webová stránka orgánu verejnej moci Slovenskej republiky. Oficiálne stránky využívajú najmä doménu gov.sk. Odkazy na jednotlivé webové sídla orgánov verejnej moci nájdete na tomto odkaze.

Táto stránka je zabezpečená

Buďte pozorní a vždy sa uistite, že zdieľate informácie iba cez zabezpečenú webovú stránku verejnej správy SR. Zabezpečená stránka vždy začína https:// pred názvom domény webového sídla.

Táto stránka je vo vývoji. Napíšte nám váš postreh.

  1. Domov
  2. Podporené projekty
  3. Female politicians in gender-unequal countries of the EU: Evidence from post-communist Central Europe

Female politicians in gender-unequal countries of the EU: Evidence from post-communist Central Europe

VýzvaŠtipendiá pre excelentných výskumníkov a výskumníčky R2-R4
Hlavný riešiteľSofia Katarina Trommlerová
PrijímateľUniverzita Komenského v Bratislave
Celkový rozpočet100 107,09 €
Príspevok poskytovateľa100 107,09 €
Zdroj financovaniaPlán obnovy a odolnosti
Začiatok realizáciejanuár 2025
Koniec realizáciejún 2026
Kategória výskumníkaR2
Vedná oblasťSpoločenské a humanitné vedy

Anotácia

EN: The aim of the proposed research is to examine status and success of women in politics in gender-uneqal countries of the EU. The study will be conducted through the example of two culturally close countries from post-communist Central Europe – Slovakia and Czechia – who have proportional electoral system with a different number of constituencies. By focusing on their parliamentary elections in the recent past, I will examine the approach of political parties to female candidate, the support that women in politics get from voters, and the impact that preferential votes have on female politicians‘ success (or lack thereof). SK: Cieľom navrhovaného výskumu je preskúmať postavenie a úspešnosť žien v politike v rodovo neetických krajinách EÚ. Výskum bude realizovaný na príklade dvoch kultúrne blízkych krajín z postkomunistickej strednej Európy – Slovenska a Česka -, ktoré majú pomerný volebný systém s rôznym počtom volebných obvodov. Zameraním sa na ich parlamentné voľby v nedávnej minulosti budem skúmať prístup politických strán ku kandidátkam, podporu, ktorú ženy v politike získavajú od voličov, a vplyv preferenčných hlasov na úspech (alebo jeho nedostatok) političiek