Preskočiť na hlavný obsah
SK

Doména gov.sk je oficiálna

Toto je oficiálna webová stránka orgánu verejnej moci Slovenskej republiky. Oficiálne stránky využívajú najmä doménu gov.sk. Odkazy na jednotlivé webové sídla orgánov verejnej moci nájdete na tomto odkaze.

Táto stránka je zabezpečená

Buďte pozorní a vždy sa uistite, že zdieľate informácie iba cez zabezpečenú webovú stránku verejnej správy SR. Zabezpečená stránka vždy začína https:// pred názvom domény webového sídla.

Táto stránka je vo vývoji. Napíšte nám váš postreh.

  1. Domov
  2. Podporené projekty
  3. How authoritarian countries win ‘hearts and minds’: China’s attraction in the European Union

How authoritarian countries win ‘hearts and minds’: China’s attraction in the European Union

VýzvaŠtipendiá pre excelentných výskumníkov a výskumníčky R2-R4
Hlavný riešiteľRichard Turcsányi
PrijímateľCentral European Institute of Asian Studies
Celkový rozpočet109 757,40 €
Príspevok poskytovateľa109 757,40 €
Zdroj financovaniaPlán obnovy a odolnosti
Začiatok realizácieaugust 2024
Koniec realizáciejúl 2026
Kategória výskumníkaR3
Vedná oblasťSpoločenské a humanitné vedy

Anotácia

Príťažlivosť je štandardne akceptovaná ako dôležitý mechanizmus v medzinárodných vzťahoch napriek nášmu obmedzenému chápaniu jej zdrojov. Špeciálne príťažlivosť autoritárskych krajín zostáva málo chápaná, pretože spochybňuje prevládajúcu predstavu v rámci konceptu mäkkej sily, že príťažlivé sú iba demokracie. Tento projekt bude študovať hnacie sily, ktoré stoja za príťažlivosťou smerom k poprednej autoritárskej výzve Západu, Číne. Projekt bude využívať zmiešaný prístup založený na údajoch z prieskumu verejnej mienky a prípadových štúdiách troch vybraných krajín EÚ (Nemecko, Maďarsko, Slovensko). Cieľom projektu je vysvetliť zdroje príťažlivosti voči Číne v EÚ, vyvodiť teoretické dôsledky pre koncept príťažlivosti v medzinárodných vzťahoch a ponúknuť tvorcom politiky analytický rámec pre efektívnejšiu verejnú diplomaciu. Projekt nadväzuje na predchádzajúci výskum, ale ide ďalej tým, že kladie zdroje príťažlivosti do centra svojho záujmu, študuje ich komplexne pomocou sofistikovaných metód a kombinuje systematický empirický výskum s pojmovou jasnosťou. Projekt zahŕňa obojsmerný transfer poznatkov medzi výskumníkom a hostiteľskou inštitúciou, ako aj širšou slovenskou akademickou komunitou. Vzhľadom na politickú relevantnosť tejto témy projekt zahŕňa aj šírenie výsledkov výskumu pre neakademickú verejnosť. Riešiteľ: Richard Turcsányi, odborný asistent, Katedra ázijských štúdií, Univerzita Palackého v Olomouci, Česká republika. Hostiteľská inštitúcia: Stredoeurópsky inštitút ázijských štúdií (CEIAS), Bratislava