Preskočiť na hlavný obsah
SK

Doména gov.sk je oficiálna

Toto je oficiálna webová stránka orgánu verejnej moci Slovenskej republiky. Oficiálne stránky využívajú najmä doménu gov.sk. Odkazy na jednotlivé webové sídla orgánov verejnej moci nájdete na tomto odkaze.

Táto stránka je zabezpečená

Buďte pozorní a vždy sa uistite, že zdieľate informácie iba cez zabezpečenú webovú stránku verejnej správy SR. Zabezpečená stránka vždy začína https:// pred názvom domény webového sídla.

Táto stránka je vo vývoji. Napíšte nám váš postreh.

  1. Domov
  2. Podporené projekty
  3. Innovative process of combining the use of daylight in conjunction with adaptive control of the indoor environment.

Innovative process of combining the use of daylight in conjunction with adaptive control of the indoor environment.

VýzvaŠtipendiá pre excelentných výskumníkov a výskumníčky R2-R4
Hlavný riešiteľPavol Belányi
PrijímateľŽilinská Univerzita v Žiline
Celkový rozpočet148 306,80 €
Príspevok poskytovateľa148 306,80 €
Zdroj financovaniaPlán obnovy a odolnosti
Začiatok realizáciejún 2024
Koniec realizáciemáj 2026
Kategória výskumníkaR2
Vedná oblasťFyzikálne, technické vedy a matematika

Anotácia

Projekt je zameraný na vývoj a aplikáciu modelu adaptívneho riadenia osvetlenia inteligentných budov za účelom zvýšenia energetickej efektívnosti. Cieľ projektu sa dosiahne použitím unikátnej kombinácie vytvorenej meracej siete, ktorá bude slúžiť na získavanie údajov potrebných pre predikčné modely ako aj pre overenie ich správnosti a použitím dvoch nezávislých predikčných modelov. V kombinácii s denným svetlom sa vytvorí model adaptívneho riadenia osvetlenia inteligentnej budovy. Hlavnou motiváciou riešenia projektu je zlepšenie udržateľnosti a zníženi euhlíkovej stopy budov za pomoci prírodných zdrojov- denného svetla. Nosnou častou projektu bude meranie prevádzkových veličín a ich spracovanie a vytvorenie nezávislých predikčných modelov. Pomocou verifikovaných výsledkov predikčných modelov sa dosiahne optimalizácia vnútorného priestoru s využitím modelu adaptívneho riadenia vnútorného prostredia v závislosti od požadovaných parametrov. Optimalizovaný vnútorný priestor pomocou adaptívneho riadenia prinesie zníženie spotreby energie potrebnej na prevádzku budovy, zlepši vizuálny komfort, pracovnú pohodu osôb a v neposlednom rade bude mať priamy dopad na životné prostredie v podobe zníženia environmentálnej záťaže a uhlíkovej stopy budovy.