Preskočiť na hlavný obsah
SK

Doména gov.sk je oficiálna

Toto je oficiálna webová stránka orgánu verejnej moci Slovenskej republiky. Oficiálne stránky využívajú najmä doménu gov.sk. Odkazy na jednotlivé webové sídla orgánov verejnej moci nájdete na tomto odkaze.

Táto stránka je zabezpečená

Buďte pozorní a vždy sa uistite, že zdieľate informácie iba cez zabezpečenú webovú stránku verejnej správy SR. Zabezpečená stránka vždy začína https:// pred názvom domény webového sídla.

Táto stránka je vo vývoji. Napíšte nám váš postreh.

  1. Domov
  2. Podporené projekty
  3. Long-term cognitive impairment and underlying molecular mechanisms in testicular germ-cell tumor survivors/TESCOG

Long-term cognitive impairment and underlying molecular mechanisms in testicular germ-cell tumor survivors/TESCOG

VýzvaŠtipendiá pre excelentných výskumníkov a výskumníčky R2-R4
Hlavný riešiteľMichal Chovanec
PrijímateľUniverzita Komenského v Bratislave
Celkový rozpočet304 329,60 €
Príspevok poskytovateľa304 329,60 €
Zdroj financovaniaPlán obnovy a odolnosti
Začiatok realizáciejúl 2024
Koniec realizáciejún 2026
Kategória výskumníkaR4
Vedná oblasťPrírodné a lekárske vedy

Anotácia

Testikulárne nádory zárodočných buniek (GCT) sú výnimočne citlivé na chemoterapiu a rádioterapiu. Približne 80% pacientov s metastatickou chorobou dosiahne vyliečenie s odhadovaným predĺžením života o 50 rokov. Úspešné vyliečenie GCT však môže byť zatienené neskorou toxicitou liečby. Pacienti sa stávajú dlhodobými preživšími, ktorí môžu trpieť kognitívnymi poruchami a významným znížením kvality osobného, sociálneho a profesionálneho života. Populácia GCT preživších preto ponúka vynikajúci model pre štúdium neskorej toxicity liečby, ako je kognitívna dysfunkcia. Zatiaľ čo európske a severoamerické krajiny trpia najvyššou celosvetovou incidenciou GCT, pravidelný ročný nárast počtu GCT preživších a preživších po inej malignite (odhadované 4% v roku 2026) predstavuje závažný sociálnoekonomický problém. Kognitívne poruchy môžu prispieť k zhoršeniu duševného zdravia bez ohľadu na typ malignity pri diagnóze. V našom projekte plánujeme: i) uskutočniť dôkladnú analýzu kognitívnych funkcií GCT preživších v medzinárodnej multi-inštitucionálnej prospektívnej štúdii v spolupráci s referenčnými centrami z Európy a USA u približne 1000 pacientov s použitím validovaných dotazníkových nástrojov (FACT-Cog, dotazníka pracovnej skupiny SCD-I, EORTC QLQ-C30, QLQ-TC26); ii) zozbierať vzorky periférnej krvi, moču a stolice v tejto populácii a iii) preskúmať úlohu neuroinflamatórnych signálnych dráh v patogenéze kognitívnej dysfunkcie analýzou vybraných biomarkerov. Preliminárne údaje o kognitívnej funkcii a potenciálnej úlohe intestinálneho poškodenia a proinflamatórneho mikroprostredia boli publikované naším výskumným tímom. Takáto štúdia bude prvým svojho druhu s konečným cieľom identifikovať ciele pre prevenciu a liečbu kognitívneho postihnutia a následne zlepšiť duševné zdravie preživších v celosvetovom meradle.