Preskočiť na hlavný obsah
SK

Doména gov.sk je oficiálna

Toto je oficiálna webová stránka orgánu verejnej moci Slovenskej republiky. Oficiálne stránky využívajú najmä doménu gov.sk. Odkazy na jednotlivé webové sídla orgánov verejnej moci nájdete na tomto odkaze.

Táto stránka je zabezpečená

Buďte pozorní a vždy sa uistite, že zdieľate informácie iba cez zabezpečenú webovú stránku verejnej správy SR. Zabezpečená stránka vždy začína https:// pred názvom domény webového sídla.

Táto stránka je vo vývoji. Napíšte nám váš postreh.

  1. Domov
  2. Podporené projekty
  3. M-othering in Ancient Greece through the Lens of Votive Religion: A New Perspective on Agency and Roles of Mothers at the Dawn of the European Civilization

M-othering in Ancient Greece through the Lens of Votive Religion: A New Perspective on Agency and Roles of Mothers at the Dawn of the European Civilization

VýzvaPodpora excelentných projektov Horizontu Európa
Hlavný riešiteľJuraj Halas
PrijímateľUniverzita Komenského v Bratislave
Celkový rozpočet150 334,00 €
Príspevok poskytovateľa150 334,00 €
Zdroj financovaniaPlán obnovy a odolnosti
Začiatok realizácieseptember 2024
Koniec realizáciejún 2026

Anotácia

Cieľom projektu M-OTHERING je preskúmať korpus votívnych sošiek antického Grécka, ktoré reprezentujú dospelú osobu (osoby) s dieťaťom (deťmi), od archaickej doby po raný helenizmus. Skúmanie sa bude opierať o teoretický rámec žitého (antického) náboženstva (t. j. so zameraním na náboženstvo ako každodennú prax, a nie na organizované a dogmatické náboženstvo), ako aj konceptu „nepriameho materstva“ („othermothering“, t. j. prijatie zodpovednosti za dieťa, ktoré nie je vlastné, v rámci dohody, ktorá môže, ale nemusí byť formálna), pričom zahrnie aj porovnanie s podobným materiálom zo starovekej Itálie. Prostredníctvom kvalitatívnej analýzy projekt preukáže, že tieto obetné predmety dokumentujú staroveké materské stratégie, ktoré nie sú konzistentné s modelom „nukleárnej“ rodiny a s pohľadom na starostlivosť o deti ako na silno rodovo podmienenú oblasť. Pojem nepriameho materstva (othermothering) je na jednej strane kľúčový na to, aby sme sa odklonili od modelu nukleárnej rodiny a stratégií dištančného materstva, ktoré sú v skutočnosti v dejinách ľudstva pomerne nedávne, ak sa na ne pozrieme z perspektívy longue durée, a na druhej strane umožňuje odstrániť rodovú určenosť pojmu „matka“. Projekt MOTHERING tak podnieti k ďalšiemu skúmaniu pojmov „materstva“, ktoré nie sú priamo spojené s biológiou, a tiež toho, ako úlohu môžu hrať pri konštruovaní osobných aj kolektívnych náboženských identít. To pomôže pochopiť dynamiku vnútri gréckej domácnosti a úlohy mužov i žien pri vyrastaní dieťaťa, pri ktorom náboženstvo zohrávalo zásadnú úlohu.