Preskočiť na hlavný obsah
SK

Doména gov.sk je oficiálna

Toto je oficiálna webová stránka orgánu verejnej moci Slovenskej republiky. Oficiálne stránky využívajú najmä doménu gov.sk. Odkazy na jednotlivé webové sídla orgánov verejnej moci nájdete na tomto odkaze.

Táto stránka je zabezpečená

Buďte pozorní a vždy sa uistite, že zdieľate informácie iba cez zabezpečenú webovú stránku verejnej správy SR. Zabezpečená stránka vždy začína https:// pred názvom domény webového sídla.

Táto stránka je vo vývoji. Napíšte nám váš postreh.

  1. Domov
  2. Podporené projekty
  3. Mechanisms of Candidalysin-induced activation of sensory neurons in the skin

Mechanisms of Candidalysin-induced activation of sensory neurons in the skin

VýzvaŠtipendiá pre excelentných výskumníkov a výskumníčky R2-R4
Hlavný riešiteľDanica Jurčáková
PrijímateľUniverzita Komenského v Bratislave
Celkový rozpočet67 973,95 €
Príspevok poskytovateľa67 973,95 €
Zdroj financovaniaPlán obnovy a odolnosti
Začiatok realizácieseptember 2024
Koniec realizáciejún 2026
Kategória výskumníkaR2
Vedná oblasťPrírodné a lekárske vedy

Anotácia

Candida albicans je oportunistický patogén, ktorý kolonizuje viaceré oblasti ľudského tela, vrátane kože. Charakteristickým znakom kožnej kandidózy (a iných plesňových infekcií) je svrbenie. Tento nepríjemný pocit je vyvolaný aktiváciou špecializovaných senzorických neurónov, ktoré husto inervujú bariérové tkanivá a sú prispôsobené na detekciu potenciálne škodlivých stimulov. Napriek tomu, že v posledných rokoch vzrastá počet vedeckých štúdií, ktoré dokazujú, že patogény a ich virulentné faktory sú schopné priamo aktivovať neuróny, molekulárne mechanizmy týchto interakcií neboli doteraz popísané. V tomto projekte sa zameriame na nedávno objavený toxín, kandidalyzín, ktorý je vylučovaný invazívnou formou C. albicans a je prvým objavených virulentným faktorom plesňových infekcií. V rámci projektu (1) určíme špecifické podtypy neurónov aktivované kandidalyzínom, (2) kvantifikujeme účinnosť kandidalyzínu pri aktivácii rôznych podtypov neurónov a (3) objasníme kľúčové molekulárne mechanizmy vedúce k aktivácii senzorických neurónov priamo v mieste nervových zakončení v koži pomocou zobrazovacích techník a elektrofyziologických záznamov z nášho unikátneho ex vivo prípravku inervovanej izolovanej myšacej kože, ktorý sme vyvinuli v spolupráci s Johns Hopkins University. Okrem toho (4) stanovíme neuropeptidy, ktoré sú po stimulácii kandidalyzínom uvoľňované z nervových zakončení v koži, pretože tieto môžu ďalej ovplyvniť imunitnú odpoveď. Úspešným riešením tohto projektu poskytneme ciele pre vývoj nových a inovatívnych stratégií na zmiernenie symptómov kandidózy (svrbenia), ako aj pre účinnejšiu liečbu plesňových infekcií (prostredníctvom neuroimunitných interakcií).