Preskočiť na hlavný obsah
SK

Doména gov.sk je oficiálna

Toto je oficiálna webová stránka orgánu verejnej moci Slovenskej republiky. Oficiálne stránky využívajú najmä doménu gov.sk. Odkazy na jednotlivé webové sídla orgánov verejnej moci nájdete na tomto odkaze.

Táto stránka je zabezpečená

Buďte pozorní a vždy sa uistite, že zdieľate informácie iba cez zabezpečenú webovú stránku verejnej správy SR. Zabezpečená stránka vždy začína https:// pred názvom domény webového sídla.

Táto stránka je vo vývoji. Napíšte nám váš postreh.

  1. Domov
  2. Podporené projekty
  3. Modeling of physical phenomena and technological effects of precise micromilling

Modeling of physical phenomena and technological effects of precise micromilling

VýzvaŠtipendiá pre excelentných výskumníkov a výskumníčky R2-R4
Hlavný riešiteľSzymon Wojciechowski
PrijímateľTechnická univerzita v Košiciach
Celkový rozpočet304 329,60 €
Príspevok poskytovateľa304 329,60 €
Zdroj financovaniaPlán obnovy a odolnosti
Začiatok realizácieseptember 2024
Koniec realizácieaugust 2026
Kategória výskumníkaR4
Vedná oblasťFyzikálne, technické vedy a matematika

Anotácia

Dopyt po presnom a veľmi presnom obrábaní (PM a UPM) vzrástol v dôsledku potreby výroby menších a vysokokvalitných výrobkov s ohľadom na znížovanie nákladov. Tieto procesy často zahŕňajú mikrofrézovanie pomocou čelných fréz s priemerom pod 1 mm, ktoré sa bežne používajú okrem iného v biomedicíne, pri výrobe mikroelektród a v optických aplikáciách. Mikrofrézovanie ponúka výhody oproti iným metódam, ako je fotolitografia, mikroelektrofrézovanie a laserové techniky, pretože kombinuje vysokú produktivitu a zníženie nákladov. Zahŕňa však analýzu komplexnách faktorov, ako je minimálna hrúbka neobrobenej triesky, obrábacie sily a akumulácia hrúbky neobrobenej vrstvy. Cieľom tohto projektu je vyvinúť nové modely rezných síl a analyzovať 3D topografiu povrchu počas UPM mikrofrézovania. Zahŕňa teoretické a experimentálne skúmanie so zameraním na modely rezných síl, tvorby triesky, trajektórie nástroja a topografie povrchu. Tieto modely sa budú zaoberať špecifickými javmi UPM, čím sa zlepší pochopenie tvorby topografie povrchu a zlepší sa kvalita povrchu v biomedicínskom, elektronickom, leteckom a optickom priemysle. Hlavný riešiteľ má v tejto oblasti vynikajúce výsledky, množstvo publikácií, vysoký počet citácií a uznanie ako jeden z najvplyvnejších vedcov na svete. Jeho práca prispela k inovatívnym výrobným technikám a aplikáciám v rôznych priemyselných odvetviach, vďaka čomu je tento projekt cenným príspevkom k výskumu presného obrábania