Preskočiť na hlavný obsah
SK

Doména gov.sk je oficiálna

Toto je oficiálna webová stránka orgánu verejnej moci Slovenskej republiky. Oficiálne stránky využívajú najmä doménu gov.sk. Odkazy na jednotlivé webové sídla orgánov verejnej moci nájdete na tomto odkaze.

Táto stránka je zabezpečená

Buďte pozorní a vždy sa uistite, že zdieľate informácie iba cez zabezpečenú webovú stránku verejnej správy SR. Zabezpečená stránka vždy začína https:// pred názvom domény webového sídla.

Táto stránka je vo vývoji. Napíšte nám váš postreh.

  1. Domov
  2. Podporené projekty
  3. Nová generácia termoelektrických materiálov pre udržateľnú energiu

Nová generácia termoelektrických materiálov pre udržateľnú energiu

VýzvaVeľké projekty pre excelentných výskumníkov 2024
Hlavný riešiteľPeter Tatarko
PrijímateľÚstav anorganickej chémie SAV, v. v. i.
Celkový rozpočet3 000 000,00 €
Príspevok poskytovateľa2 576 443,00 €
Zdroj financovaniaPlán obnovy a odolnosti
Doména RISInovatívny priemysel pre 21. storočie
Začiatok realizácieapríl 2024
Koniec realizáciejún 2026

Kľúčové slová

New materials: oxides, alloys, composite, organic-inorganic hybrid, nanoparticles, Materials engineering, thermoelectric materials, entropy stabilized materials

Anotácia

Cieľom projektu je vybudovať nový excelentný výskumný tím s najmodernejšou infraštruktúrou, ktorý výrazne prispeje k vývoju termoelektrických materiálov novej generácie so zlepšenou termoelektrickou účinnosťou. Projekt navrhuje jedinečný a inovatívny prístup tvorby nových oxidov s perovskitovou štruktúrou s cieľom získať nové významné poznatky a pochopiť vplyv dopovania miest A a B v perovskitových ABO3 štruktúrach viacerými prvkami na ich termoelektrické vlastnosti. Okrem toho sa po prvýkrát bude skúmať vplyv neekvimolárneho dopovania viacerými prvkami na termoelektrické vlastnosti oxidov s perovskitovou štruktúrou. Projekt navrhuje novú stratégiu pri výrobe oxidov s peroskvitovou štruktúrou s cieľom ďalšieho zlepšenia termoelektrickej účinnosti, ktorá pozostáva s kombinácie prístupu stabilizácie štruktúr na základe ich entropie s prístupom tvorby nanoštruktúr a tvorby vakancií. Navrhovaná metodika a prístup výrazne prispejú k pokračujúcemu úsiliu dosiahnuť klimaticky neutrálnu Európu do roku 2050.