Preskočiť na hlavný obsah
SK

Doména gov.sk je oficiálna

Toto je oficiálna webová stránka orgánu verejnej moci Slovenskej republiky. Oficiálne stránky využívajú najmä doménu gov.sk. Odkazy na jednotlivé webové sídla orgánov verejnej moci nájdete na tomto odkaze.

Táto stránka je zabezpečená

Buďte pozorní a vždy sa uistite, že zdieľate informácie iba cez zabezpečenú webovú stránku verejnej správy SR. Zabezpečená stránka vždy začína https:// pred názvom domény webového sídla.

Táto stránka je vo vývoji. Napíšte nám váš postreh.

  1. Domov
  2. Podporené projekty
  3. Optical Properties of Nanographenes

Optical Properties of Nanographenes

VýzvaŠtipendiá pre excelentných výskumníkov a výskumníčky R2-R4
Hlavný riešiteľPeter Hutár
PrijímateľUniverzita Komenského v Bratislave
Celkový rozpočet148 306,80 €
Príspevok poskytovateľa148 306,80 €
Zdroj financovaniaPlán obnovy a odolnosti
Začiatok realizáciejanuár 2025
Koniec realizácieaugust 2026
Kategória výskumníkaR2
Vedná oblasťFyzikálne, technické vedy a matematika

Anotácia

Nanografény (NAG-y) v sebe spájajú excelentné fyzikálne vlastnosti dvojrozmerného grafénu a výnimočné fyzikálne vlastnosti nanokryštálov, ktorých vlastnosti sú dané ich kvantovým obmedzením rozmerov. Rozmery a chemické zloženie NAG-ov určuje ich optické a elektronické vlastnosti. Optické a elektronické vlastnosti NAG-ov sa menia od polovodičov až po polokovy. NAG-y nachádzajú široké uplatnenie v optoelektronike a biomedicíne. Laboratórium pre pokročilé materiály produkuje prekurzory NAG-ov, ktoré majú presne definovanú štruktúru a rozmermi a sú pripravované viackrokovými organickými reakciami. Navrhovaný projekt sa zameriava na optické vlastnosti NAG-ov. Hlavným cieľom navrhovaného projektu je opísať priebeh elektrochemickej syntézy NAG-ov pomocou optických nedeštruktívnych metód, ako je Ramanova a Photo-luminiscenčná spektroskopia a následne skúmať vplyv nabíjania na ich optické vlastnosti. Počet uhlíkových atómov pripravovaných NAG-ov rastie kontrolovane až po viac ako 200 atómov. Okrem základných poznatkov získaných zo štúdií je jedným z cieľov projektu navrhnúť postup pre prípravu NAG-ov vhodný pre aplikácie v rôznych vedných oblastiach a to využitím charakterizácie viacerými mikroskopickými a makroskopickými experimentálnymi metódami. Experimentálne výsledky budú doplnené o teoreticky vypočítané optické a elektronické vlastnosti NAG-ov. Výsledky budú použité na vývoj metodiky pre prípravu jednoduchých elektrochemických zariadení.