Preskočiť na hlavný obsah
SK

Doména gov.sk je oficiálna

Toto je oficiálna webová stránka orgánu verejnej moci Slovenskej republiky. Oficiálne stránky využívajú najmä doménu gov.sk. Odkazy na jednotlivé webové sídla orgánov verejnej moci nájdete na tomto odkaze.

Táto stránka je zabezpečená

Buďte pozorní a vždy sa uistite, že zdieľate informácie iba cez zabezpečenú webovú stránku verejnej správy SR. Zabezpečená stránka vždy začína https:// pred názvom domény webového sídla.

Táto stránka je vo vývoji. Napíšte nám váš postreh.

  1. Domov
  2. Podporené projekty
  3. Optical studies of charged quantum confined semiconductor nanocrystals

Optical studies of charged quantum confined semiconductor nanocrystals

VýzvaŠtipendiá pre excelentných výskumníkov a výskumníčky R2-R4
Hlavný riešiteľMrinmoy Roy
PrijímateľUniverzita Komenského v Bratislave
Celkový rozpočet148 306,80 €
Príspevok poskytovateľa148 306,80 €
Zdroj financovaniaPlán obnovy a odolnosti
Začiatok realizáciejúl 2024
Koniec realizáciejún 2026
Kategória výskumníkaR2
Vedná oblasťFyzikálne, technické vedy a matematika

Anotácia

Cieľom projektu je pripraviť novú skupinu chalkogenidových (jadro), ako aj chalkogenid-chalkogenidových a chalkogenidovo-kovových (jadro-obal) nanokryštálov (NK) a študovať mechanizmus injekcie náboja (elektrón/diera) do týchto NK ako aj mechaniymus a kinetiku prenosu náboj v tenkých filmov pozostávajúcich z týchto NK. Toto pochopenie je kľúčové pre využitie NK v rôznych aplikáciách vrátane fotovoltaiky, svetelných diód (LED), fotokatalýzy atď. Napriek tomu naše chápanie mechanizmu nabíjania v NK a jeho vplyvu na ich optické vlastnosti je zatiaľ obmedzené. Tento nedostatok v poznatkoch možno čiastočne pripísať absencii vhodných metód na skúmanie nabíjania NK za presne kontrolovaných podmienok. Pre riešenie tohto problému sa projekt zameria na vývoj a zdokonalenie spektroelektrochemických (SEC) metód, kombinujúcich elektrochémiu a spektroskopiu. Pomocou týchto metód určíme mechanizmus a dynamiku injekcie a transportu náboja v chalkogenidových NK (rôznych veľkostí a tvarov), ako aj v heteroštruktúrach pozostávajúcich z jadra a obalu. Zistenia budú cenné pre základnú vedu ako aj pre vývoj NK elektrických a optoelektrických zariadení.