Preskočiť na hlavný obsah
SK

Doména gov.sk je oficiálna

Toto je oficiálna webová stránka orgánu verejnej moci Slovenskej republiky. Oficiálne stránky využívajú najmä doménu gov.sk. Odkazy na jednotlivé webové sídla orgánov verejnej moci nájdete na tomto odkaze.

Táto stránka je zabezpečená

Buďte pozorní a vždy sa uistite, že zdieľate informácie iba cez zabezpečenú webovú stránku verejnej správy SR. Zabezpečená stránka vždy začína https:// pred názvom domény webového sídla.

Táto stránka je vo vývoji. Napíšte nám váš postreh.

  1. Domov
  2. Podporené projekty
  3. Origin, Lineage and Function of Novel Meningeal Lyve-1 positive Macrophages

Origin, Lineage and Function of Novel Meningeal Lyve-1 positive Macrophages

VýzvaŠtipendiá pre excelentných výskumníkov a výskumníčky R2-R4
Hlavný riešiteľMária Mastihubová
PrijímateľChemický ústav Slovenskej akadémie vied
Celkový rozpočet219 514,80 €
Príspevok poskytovateľa219 514,80 €
Zdroj financovaniaPlán obnovy a odolnosti
Začiatok realizácieseptember 2024
Koniec realizácieaugust 2026
Kategória výskumníkaR3
Vedná oblasťPrírodné a lekárske vedy

Anotácia

Glykozylácia ľudských proteínov je jednou z ich najčastejších a zároveň najvýznamnejších posttranslačných modifikácií, ovplyvňujúcich ich funkciu a vlastnosti. Zmenená glykozylácia bola pozorovaná pri mnohých patologických stavoch, ako najmä u primárnych (vrodených) poruchách glykozylácie, ale aj rôznych civilizačných ochorení, ako napríklad rakovina, kedy je pôvod pozorovanej aberantnej glykozylácie sekundárnej príčiny. Preto popri tradičnej analýze DNA a proteínov aj glykány môžu byť relevantným zdrojom pre vyhľadávanie nových potenciálnych biomarkerov týchto ochorení. Podľa všeobecnej biochemickej dogmy glykozylačný proces prebieha v endoplazmatickom retikule a Golgiho aparáte. Špecifický profil glykánov sa však mení veľmi dynamicky, bez jasne definovaného templátu a v závislosti od celkovej homeostázy jedinca. K signifikantným zmenám v glykoprofile môže dochádzať aj oveľa rýchlejšie, než je samotný polčas rozpadu jednotlivých proteínov uvoľnených po ich syntéze do extracelulárneho priestoru. Naše prvotné experimenty, v súlade s publikovanou literatúrou, naznačujú pravdepodobnú existenciu dynamických extracelulárnych glykozylačných mechanizmov, ktoré však nie sú stále dôkladnejšie preskúmané. Hlavným zameraním predkladaného projektu je štúdium glykozylačných mechanizmov a zmien počas patologických procesov, pričom modelovými materiálmi budú vzorky krvného séra od pacientov s primárnymi poruchami glykozylácie, nosiacimi patogénne mutácie v špecifických glykozylačných enzýmoch, ako aj od pacientov s kolorektálnym karcinómom odobraté pred a po chirurgickom zákroku. Okrem samotného ochorenia bude študovaný vplyv fixných biografických faktorov, ako veková kategória či pohlavie, na heterogenitu celkového glykoprofilu. Robustná infraštruktúra na báze hmotnostnej spektrometrie s možnosťou semiautomatizácie vo vysokopriepustnom formáte umožňuje tvorbu presných a obsiahlych dátových súborov, ktorých následné spracovanie napomôže k objasneniu molekulárnej podstaty týchto ochorení, identifikácii panelu nových potenciálnych glykobiomarkerov, ako aj ku štúdiu a bližšej charakterizácii základných, ako aj doposiaľ neobjasnených glykozylačných mechanizmov.