Preskočiť na hlavný obsah
SK

Doména gov.sk je oficiálna

Toto je oficiálna webová stránka orgánu verejnej moci Slovenskej republiky. Oficiálne stránky využívajú najmä doménu gov.sk. Odkazy na jednotlivé webové sídla orgánov verejnej moci nájdete na tomto odkaze.

Táto stránka je zabezpečená

Buďte pozorní a vždy sa uistite, že zdieľate informácie iba cez zabezpečenú webovú stránku verejnej správy SR. Zabezpečená stránka vždy začína https:// pred názvom domény webového sídla.

Táto stránka je vo vývoji. Napíšte nám váš postreh.

  1. Domov
  2. Podporené projekty
  3. Parametre architektonického prostredia podporujúce efektivitu vzdelávania

Parametre architektonického prostredia podporujúce efektivitu vzdelávania

VýzvaŠtipendiá pre excelentných výskumníkov a výskumníčky R2-R4
Hlavný riešiteľNatália Bošková Filová
PrijímateľSlovenská technická univerzita v Bratislave
Celkový rozpočet164 636,10 €
Príspevok poskytovateľa164 636,10 €
Zdroj financovaniaPlán obnovy a odolnosti
Začiatok realizácieseptember 2024
Koniec realizácieaugust 2026
Kategória výskumníkaR2
Vedná oblasťFyzikálne, technické vedy a matematika

Anotácia

Tento multidisciplinárny a interdisciplinárny výskumný projekt kombinuje prediktívne modelovanie materiálov s magnetrónovým naprašovaním a syntézou pomocou iónovej implantácie s cieľom odhaliť nové fázy v binárnych Cu-O a Pd-O systémoch. Prediktívne modelovanie s využitím evolučných algoritmov a kvantovo mechanických výpočtov založených na DFT metódach bude použité na predpoveď kryštálových štruktúr a vlastností nových Cu-O a Pd-O fáz za účelom urýchlenia ich objavenia v experimente. Magnetrónové naprašovanie a implantácia pomocou iónového zväzku budú použité na získanie experimentálnych poznatkov o tvorbe nových Cu-O a Pd-O fáz vo forme tenkých vrstiev. Výsledok projektu výrazne prehĺbi naše znalosti o kryštalickej a materiálovej chémii a vlastnostiach binárnych Cu-O a Pd-O systémov, čo poskytne nový priestor pre technologické využitie medi a paládia udržateľnejším a zdrojovo efektívnejším spôsobom. Meď a paládium patria k technologicky najvyužívanejším prechodným kovom, čo spôsobuje rýchle vyčerpávanie ich prírodných zdrojov. Funkcionalizácia medi a paládia s kyslíkom, ktorý predstavuje najrozšírenejší chemický prvok na Zemi, môže viesť k nahradeniu čistých kovov v budúcich technológiách, čím sa zefektívni využívanie týchto už značne využívaných prvkov. Tento projekt nás priblíži k lepšiemu využívaniu prírodných zdrojov v budúcnosti.