Preskočiť na hlavný obsah
SK

Doména gov.sk je oficiálna

Toto je oficiálna webová stránka orgánu verejnej moci Slovenskej republiky. Oficiálne stránky využívajú najmä doménu gov.sk. Odkazy na jednotlivé webové sídla orgánov verejnej moci nájdete na tomto odkaze.

Táto stránka je zabezpečená

Buďte pozorní a vždy sa uistite, že zdieľate informácie iba cez zabezpečenú webovú stránku verejnej správy SR. Zabezpečená stránka vždy začína https:// pred názvom domény webového sídla.

Táto stránka je vo vývoji. Napíšte nám váš postreh.

  1. Domov
  2. Podporené projekty
  3. Parametre architektonického prostredia podporujúce efektivitu vzdelávania

Parametre architektonického prostredia podporujúce efektivitu vzdelávania

VýzvaŠtipendiá pre excelentných výskumníkov a výskumníčky R2-R4
Hlavný riešiteľNatália Bošková Filová
PrijímateľSlovenská technická univerzita v Bratislave
Celkový rozpočet148 306,80 €
Príspevok poskytovateľa148 306,80 €
Zdroj financovaniaPlán obnovy a odolnosti
Začiatok realizácieseptember 2024
Koniec realizácieaugust 2026
Kategória výskumníkaR2
Vedná oblasťFyzikálne, technické vedy a matematika

Anotácia

Hlavným cieľom projektu je na základe teoretického, terénneho a experimentálneho výskumu formulovať odporúčania pre tvorbu architektonického prostredia podporujúceho vzdelávanie. Mnohí výskumníci, pedagógovia a didaktici sa zaoberajú efektívnym vzdelávaním. Viaceré vedecké práce potvrdzujú, že prostredie ovplyvňuje aj schopnosť učenia sa. Nie sú však dostupné zdroje, ktoré by systematicky spájali konkrétne parametre architektonického prostredia s didaktickými princípmi tak, aby bola podporená efektivita učenia sa v danom prostredí. Hľadané riešenia by mali poskytnúť parametre prostredia motivujúce k vzdelávaniu a reflektujúce niektoré overené didaktické zásady, aplikujúc pritom poznatky z architektonickej kompozície. Pre ilustráciu možno uviesť niektoré didaktické zásady, ktoré je možné preniesť do fyzického prostredia a podporiť architektonickým riešením, čo naznačujú úvodné zistenia z predchádzajúceho skúmania v rámci dizertačnej práce výskumníčky. Sú to zásady názornosti, spätnej väzby, vedeckosti, postupnosti, opakovania, primeranosti, či aktivity, ktoré javia vysoký potenciál na premietnutie do architektúry, ale budú sa preverovať aj ďalšie. Táto téma má význam pre spoločnosť na Slovensku, v Európe, ale aj v globálnom meradle, pretože v prostredí často existuje mnoho rozptyľujúcich faktorov, nesprávne zvolených dispozičných, farebných či materiálových riešení, ktoré učenie sťažujú, a preto je dôležité hľadať spôsoby tvorby priestorov, ktoré môžu pomôcť v efektívnom a inkluzívnom vzdelávaní.