Preskočiť na hlavný obsah
SK

Doména gov.sk je oficiálna

Toto je oficiálna webová stránka orgánu verejnej moci Slovenskej republiky. Oficiálne stránky využívajú najmä doménu gov.sk. Odkazy na jednotlivé webové sídla orgánov verejnej moci nájdete na tomto odkaze.

Táto stránka je zabezpečená

Buďte pozorní a vždy sa uistite, že zdieľate informácie iba cez zabezpečenú webovú stránku verejnej správy SR. Zabezpečená stránka vždy začína https:// pred názvom domény webového sídla.

Táto stránka je vo vývoji. Napíšte nám váš postreh.

  1. Domov
  2. Podporené projekty
  3. Preclassic Maya Potbelly Sculptures in Peten, Guatemala and Their Connection to Ancestor Cult

Preclassic Maya Potbelly Sculptures in Peten, Guatemala and Their Connection to Ancestor Cult

VýzvaŠtipendiá pre excelentných výskumníkov a výskumníčky R2-R4
Hlavný riešiteľMilan Kováč
PrijímateľUniverzita Komenského v Bratislave
Celkový rozpočet152 164,80 €
Príspevok poskytovateľa152 164,80 €
Zdroj financovaniaPlán obnovy a odolnosti
Začiatok realizáciejúl 2024
Koniec realizáciejún 2026
Kategória výskumníkaR4
Vedná oblasťSpoločenské a humanitné vedy

Anotácia

Sochy s bruškom sú veľké kamenné sochy s rukami na bruchu, ktoré sa objavujú najmä v neskorom predklasickom období (350 pred n. l. – 250 n. l.) v oblasti pacifického pobrežia Guatemaly. Vzhľadom na ich umiestnenie v špecifických priestoroch vieme, že ich kultový význam musel byť veľký, hoci o ich skutočnom význame sa diskutuje a nie je úplne pochopený. V oblasti mayskej nížiny (Peten) však bolo doteraz objavených len niekoľko takýchto sôch v neistých kontextoch a bez rozsiahleho výskumu ich významu, pričom sa vyskytujú takmer tisíc kilometrov od kultúrnej oblasti, ktorá bola pre tieto sochy typická. Archeologický tím pod vedením profesora Milana Kováča v posledných rokoch postupne objavil ďalšie exempláre týchto zvláštnych sôch v pralesoch Petenu, najmä v oblastach Uaxactun, Nalimnal, Petnal, Cambrayal, teda v severovýchodnej časti. Objavil aj ich zachované ikonografické prvky a predovšetkým archeologický kontext, ktorý poukazuje na to, že v tejto oblasti predstavovali Pramatku a Praotca, resp. boli zobrazením predkov, muža a ženy hľadiacich smerom na západ. Boli postavené na stavbách, kde sa vyskytovalo veľké množstvo prinesených obetí z mamomskej fázy. V jednom prípade sa pomocou metódy C14 podarilo datovať tento kult do obdobia okolo roku 500 pred n. l., čo môže naznačovať, že nemusí ísť o importovaný kult z tichomorského pobrežia, ale prinajmenšom o paralelný alebo možno pôvodnejší kult s pôvodom v tomto regióne. Množstvo údajov sa vďaka predchádzajúcej práci prof. Kováča približne strojnásobilo a získali sa veľmi dôležité kontexty, ktoré si však vyžadujú spracovanie a ďalšie výskumy. Cieľom projektu je komplexné spracovanie problematiky týchto sôch, pričom budú využité poznatky z archeológie a religionistiky. Komplexné štúdium sôch v Petene v Guatemale môže priniesť dôležité odpovede na otázky o najstarších formách kultu u starých Mayov. Môže tiež prispieť k objasneniu celkovej problematiky tohto najstaršieho prejavu mayského monumentálneho umenia