Preskočiť na hlavný obsah
SK

Doména gov.sk je oficiálna

Toto je oficiálna webová stránka orgánu verejnej moci Slovenskej republiky. Oficiálne stránky využívajú najmä doménu gov.sk. Odkazy na jednotlivé webové sídla orgánov verejnej moci nájdete na tomto odkaze.

Táto stránka je zabezpečená

Buďte pozorní a vždy sa uistite, že zdieľate informácie iba cez zabezpečenú webovú stránku verejnej správy SR. Zabezpečená stránka vždy začína https:// pred názvom domény webového sídla.

Táto stránka je vo vývoji. Napíšte nám váš postreh.

  1. Domov
  2. Podporené projekty
  3. Recruitment, context of reception, and integration of third country nationals in Central and Eastern Europe: The case of Filipino migrant workers in Czech Republic and Slovakia

Recruitment, context of reception, and integration of third country nationals in Central and Eastern Europe: The case of Filipino migrant workers in Czech Republic and Slovakia

VýzvaŠtipendiá pre excelentných výskumníkov a výskumníčky R2-R4
Hlavný riešiteľRizza Kaye Cases
PrijímateľSociologický ústav Slovenskej akadémie vied, verejná výskumná inštitúcia
Celkový rozpočet148 306,80 €
Príspevok poskytovateľa148 306,80 €
Zdroj financovaniaPlán obnovy a odolnosti
Začiatok realizácieseptember 2024
Koniec realizácieaugust 2026
Kategória výskumníkaR2
Vedná oblasťSpoločenské a humanitné vedy

Anotácia

Navrhovaný projekt, ktorý sa nachádza na priesečníku niektorých z najvýraznejších problémov súčasnosti – migrácie, starnutia populácie a nedostatku pracovných síl – využíva prístup založený na viacerých metódach a komparatívnej perspektíve s cieľom preskúmať procesy, infraštruktúry a siete zapojené do náboru a integrácie filipínskych migrujúcich pracovníkov (ako prípad štátnych príslušníkov tretích krajín) v Českej republike a na Slovensku. Projekt je rozdelený do dvoch fáz: (1) skúmanie riadenia a správy migrácie z pohľadu vysielajúcich a prijímajúcich krajín s cieľom získať diferencovanejšie chápanie politík ekonomickej migrácie a zodpovedajúcich postupov od náboru po integráciu a (2) skúmanie skúseností migrantov aj rôznych aktérov s nimi spojených v krajinách pôvodu a cieľových krajinách, čo umožňuje nielen posúdiť výsledky migrácie na individuálnej úrovni (napr. pocit spolupatričnosti migrantov), ale aj poskytnúť spätnú väzbu, ktorá, dúfajme, umožní zlepšiť infraštruktúry a procesy na makroúrovni (napr. vytvoriť účinnejšie programy integrácie migrantov na základe ich reálnych potrieb). Okrem podpory spolupráce medzi výskumníkom a ústavom je cieľom projektu prispieť k tvorbe poznatkov, ktoré sú teoreticky zdôvodnené a empiricky podložené, ako aj poskytnúť spoľahlivé odporúčania pre tvorbu dobre zacielených programov a politík v oblasti pracovnej migrácie.