Preskočiť na hlavný obsah
SK

Doména gov.sk je oficiálna

Toto je oficiálna webová stránka orgánu verejnej moci Slovenskej republiky. Oficiálne stránky využívajú najmä doménu gov.sk. Odkazy na jednotlivé webové sídla orgánov verejnej moci nájdete na tomto odkaze.

Táto stránka je zabezpečená

Buďte pozorní a vždy sa uistite, že zdieľate informácie iba cez zabezpečenú webovú stránku verejnej správy SR. Zabezpečená stránka vždy začína https:// pred názvom domény webového sídla.

Táto stránka je vo vývoji. Napíšte nám váš postreh.

  1. Domov
  2. Podporené projekty
  3. Regio- and atroposelective arylation of challenging naphthalene-containing substrates via C–H activation

Regio- and atroposelective arylation of challenging naphthalene-containing substrates via C–H activation

VýzvaŠtipendiá pre excelentných výskumníkov a výskumníčky R2-R4
Hlavný riešiteľMartin Putala
PrijímateľUniverzita Komenského v Bratislave
Celkový rozpočet109 757,40 €
Príspevok poskytovateľa109 757,40 €
Zdroj financovaniaPlán obnovy a odolnosti
Začiatok realizáciejúl 2024
Koniec realizáciejún 2026
Kategória výskumníkaR3
Vedná oblasťPrírodné a lekárske vedy

Anotácia

Zlúčeniny obsahujúce naftalén vrátane chirálnych oligoarylových derivátov môžu poskytovať špecifické interakcie prostredníctvom π-π stohovania alebo iného typu interakcií naviazaných skupín alebo vykazovať zaujímavé fotofyzikálne vlastnosti. Preto sú privilegovanými štruktúrami v mnohých oblastiach: v medicínskej chémii vďaka svojej biologickej aktivite, v (opto)elektronike vďaka svojim polovodičovým vlastnostiam, ako senzory vďaka svojim fluorescenčným vlastnostiam, ako ligandy alebo katalyzátory pri stereoselektívnej syntéze vďaka jedinečnému priestorovému usporiadaniu. Projekt je zameraný na vývoj regioselektívnych a/alebo atroposelektívnych metód arylácie prostredníctvom aktivácie C–H na troch skupinách náročných naftalén obsahujúcich substrátov. Tie umožnia krokovo efektívnu a environmentálne atraktívnu syntézu benzo(neo)flavónov, axiálne chirálnych naftalénových oligoarylov a chirálnych závitnicových naftochryzénov, ako nových molekulových materiálov pre potenciálne uplatnenie v (opto)elektronike a medicínskej diagnostike. Pre maximalizáciu úrovne efektívnej, ekonomickej a ekologickej realizácie vyššie uvedených arylačných krokov budú v projekte overené možnosti ich uskutočnenia pomocou mechanochémie.