Preskočiť na hlavný obsah
SK

Doména gov.sk je oficiálna

Toto je oficiálna webová stránka orgánu verejnej moci Slovenskej republiky. Oficiálne stránky využívajú najmä doménu gov.sk. Odkazy na jednotlivé webové sídla orgánov verejnej moci nájdete na tomto odkaze.

Táto stránka je zabezpečená

Buďte pozorní a vždy sa uistite, že zdieľate informácie iba cez zabezpečenú webovú stránku verejnej správy SR. Zabezpečená stránka vždy začína https:// pred názvom domény webového sídla.

Táto stránka je vo vývoji. Napíšte nám váš postreh.

  1. Domov
  2. Podporené projekty
  3. Secondary minerals from mine waters as a source of valuable pigments

Secondary minerals from mine waters as a source of valuable pigments

VýzvaŠtipendiá pre excelentných výskumníkov a výskumníčky R2-R4
Hlavný riešiteľZuzana Bártová
PrijímateľÚstav geotechniky SAV
Celkový rozpočet148 306,80 €
Príspevok poskytovateľa148 306,80 €
Zdroj financovaniaPlán obnovy a odolnosti
Začiatok realizácieaugust 2024
Koniec realizáciejúl 2026
Kategória výskumníkaR2
Vedná oblasťFyzikálne, technické vedy a matematika

Anotácia

Oxidy železa sa využívali ako pigmenty po stáročia. Ich využitie je široké v oblastiach spojenými s produkciou farieb, lazúr, plastov a stavebných materiálov. Proces zvetrávania koncentruje prirodzene vytvorené oxidy a hydratované oxidy železa (Fe), hliníka (Al) a mangánu (Mn). Tieto prírodné pigmenty v odtieňoch červenej, žltej a hnedej sa v súčasnosti získavajú v obmedzenom rozsahu a považujú sa za neobnoviteľné zdroje. Vo všeobecnosti, získavanie týchto pigmentov z prírodných zdrojov prispieva k degradácii životného prostredia. Jedným z najzaujímavejších zdrojov sekundárnych minerálov, ktoré sa prirodzene tvoria vo vode bohatej na rozpustené kovy, sú kyslé banské výtoky (AMD). Ide o výraznú tému v kontexte historických banských záťaží, prostredníctvom ktorých sa kovy dostávajú do životného prostredia a čo predstavuje značné riziko. Získanie týchto pigmentov z banských výtokov predstavuje výzvu, ktorej riešenie prinesie nové technologické riešenia v procesoch biozrážania kovov a získavaní surovín. Výsledným produktom bude pigment získaný ekologickým spôsobom s čo najnižšími prevádzkovými nákladmi z tohto takmer nevyužitého prírodného zdroja.