Preskočiť na hlavný obsah
SK

Doména gov.sk je oficiálna

Toto je oficiálna webová stránka orgánu verejnej moci Slovenskej republiky. Oficiálne stránky využívajú najmä doménu gov.sk. Odkazy na jednotlivé webové sídla orgánov verejnej moci nájdete na tomto odkaze.

Táto stránka je zabezpečená

Buďte pozorní a vždy sa uistite, že zdieľate informácie iba cez zabezpečenú webovú stránku verejnej správy SR. Zabezpečená stránka vždy začína https:// pred názvom domény webového sídla.

Táto stránka je vo vývoji. Napíšte nám váš postreh.

  1. Domov
  2. Podporené projekty
  3. Sociálne stiahnutie v bežnej a klinickej populácii: porozumenie komplexným vzťahom medzi sociálnymi, psychologickými a neurobiologickými procesmi

Sociálne stiahnutie v bežnej a klinickej populácii: porozumenie komplexným vzťahom medzi sociálnymi, psychologickými a neurobiologickými procesmi

VýzvaVeľké projekty pre excelentných výskumníkov 2024
Hlavný riešiteľMichal Hajdúk
PrijímateľUniverzita Komenského v Bratislave
Celkový rozpočet1 876 970,35 €
Príspevok prijímateľa1 728 079,96 €
Zdroj financovaniaPlán obnovy a odolnosti
Doména RISZdravá spoločnosť
Začiatok realizáciejanuár 2024
Koniec realizáciejún 2026

Kľúčové slová

Psychiatry, Psychiatric disorders, Social Isolation, Loneliness

Anotácia

Sociálne stiahnutie prejavujúce sa izoláciou a osamelosťou je považované za významný rizikový faktor somatických a psychických porúch. Systematicky sa spája s vyššou mortalitou a morbiditou a má rozsiahle sociálno-ekonomické dopady na populáciu a verejné zdravie. Projekt sa zameriava na skúmanie sociálnych, psychologických a biologických mechanizmov sociálneho stiahnutia. V projekte sú naplánované tri štúdie, prvá z nich je rozsiahla epidemiologická štúdia, ktorá skúma prediktory a rizikové faktory sociálneho stiahnutia na populačnej úrovni. Druhá sa zameriava na použitie digitálnych telemedicínskych postupov a snaží sa identifikovať personalizované vzorce a prediktory osamelosti a sociálnej izolácie u rôznych rizikových populáciách (mladí ľudia, ľudia vo vyššom veku a ľudia so psychickými poruchami). Posledná štúdia sa zameriava na experimentálne overenie biologických mechanizmov (regulácia autonómneho nervového systému, hormonálne regulácia, aktivita CNS a pod.), pričom pri skúmaní vzťahu mozgu a sociálneho správania používa moderné neurovedné metódy.