Preskočiť na hlavný obsah
SK

Doména gov.sk je oficiálna

Toto je oficiálna webová stránka orgánu verejnej moci Slovenskej republiky. Oficiálne stránky využívajú najmä doménu gov.sk. Odkazy na jednotlivé webové sídla orgánov verejnej moci nájdete na tomto odkaze.

Táto stránka je zabezpečená

Buďte pozorní a vždy sa uistite, že zdieľate informácie iba cez zabezpečenú webovú stránku verejnej správy SR. Zabezpečená stránka vždy začína https:// pred názvom domény webového sídla.

Táto stránka je vo vývoji. Napíšte nám váš postreh.

  1. Domov
  2. Podporené projekty
  3. Spomalenie progresie chronickej choroby obličiek modifikáciou črevného mikrobiómu u pacientov s IgA nefropatiou

Spomalenie progresie chronickej choroby obličiek modifikáciou črevného mikrobiómu u pacientov s IgA nefropatiou

VýzvaŠtipendiá pre excelentných výskumníkov a výskumníčky R2-R4
Hlavný riešiteľIvana Dedinská
PrijímateľUniverzita Komenského v Bratislave
Celkový rozpočet186 401,88 €
Príspevok poskytovateľa186 401,88 €
Zdroj financovaniaPlán obnovy a odolnosti
Začiatok realizácieseptember 2024
Koniec realizáciemáj 2026
Kategória výskumníkaR4
Vedná oblasťPrírodné a lekárske vedy

Anotácia

Úvod: Chronická choroba obličiek (CKD) je celosvetový medicínsky problém. Podľa KDIGO sa jej prevalencia odhaduje na 9-13 % celosvetovo t.j. 850 miliónov ľudí a výskyt významne narastá v rozvinutom aj rozvojovom svete. Najčastejšou imunologickou príčinou terminálneho zlyhania obličiek s nutnosťou transplantácie obličky alebo dialyzačnej liečby je IgA nefropatia (IgAN), kedy sa v glomerulárnom mezangiu ukladá patologický IgA. Recentné štúdie dokazujú priamu asociáciu medzi patogenézou IgAN a črevnou dysbiózou. Pozitívne ovpyvnenie prospešnej a súčasne depléciou patologickej flóry črevného mikrobiómu v animálnych štúdiách pôsobilo preventívne na glomerulárny zápal a mezangiálnu depozíciu IgA . Množstvo črevných baktérií je asociovaných s produkciou a metabolizmom mastných kyselín s krátkym reťazcom (SCFA) s ich priaznivým vplyvom na črevný epitel, znižovaním črevnej permeability a inhibíciu zápalových procesov. SCFA inhibujú proliferáciu glomerulárnych mezangiálnych buniek so znižovaním intestinálnej fibrózy a tubulárnej atrofie. U pacientov s IgA nefropatiou boli vo viacerých štúdiách dokázané znížené koncentrácie SCFA. Hlavný cieľ projektu je zistiť vplyv perorálnej suplementácie SCFA na progresiu CKD u pacientov s IgA nefropatiou. Materiál a metódy: V skupine pacientov s biopticky potvrdenou IgA nefropatiou budeme sledovať črevný mikrobióm pred a po aplikácii SCFA v protokolom stanovených intervaloch v priebehu 12 mesiacov. Progresiu CKD vyhodnotíme pomocou výpočtu glomerulovej filtrácie a aktivitu ochorenia bude štandardne odrážať veľkosť proteinúrie. Uvedené parametre budeme korelovať s výsledkami vyšetrenia črevného mikrobiómu aj na zdravých kontrolách. Výsledky: Predpokladáme, že priamym (tvorba IgA) aj nepriamym (zmena črevného mikrobiómu) ovplyvnením faktorov aktivity IgAN dokážeme spomaliť progresiu CKD do terminálneho štádia u týchto pacientov. Záver: IgA nefropatia je terapeuticky veľmi ťažko ovplyvniteľné ochorenie. V dostupnej literatúre neexistujú dáta o vplyvu suplementácie SCFA na ovplyvnenie progresie IgAN. Pri dokázaní potenciálneho benefitu SCFA a ovplyvnením prognózy by sme významne znížili závažný dopad IgA nefropatie na pacienta, celkovú incidenciu CKD a z nej vyplývajúcich sociálnych, ekonomických, hospodárskych benefitov pre spoločnosť.