Preskočiť na hlavný obsah
SK

Doména gov.sk je oficiálna

Toto je oficiálna webová stránka orgánu verejnej moci Slovenskej republiky. Oficiálne stránky využívajú najmä doménu gov.sk. Odkazy na jednotlivé webové sídla orgánov verejnej moci nájdete na tomto odkaze.

Táto stránka je zabezpečená

Buďte pozorní a vždy sa uistite, že zdieľate informácie iba cez zabezpečenú webovú stránku verejnej správy SR. Zabezpečená stránka vždy začína https:// pred názvom domény webového sídla.

Táto stránka je vo vývoji. Napíšte nám váš postreh.

  1. Domov
  2. Podporené projekty
  3. Stagnant Wages in the Face of Rising Labour Productivity: The Role of Automation Technologies

Stagnant Wages in the Face of Rising Labour Productivity: The Role of Automation Technologies

VýzvaŠtipendiá pre excelentných výskumníkov a výskumníčky R2-R4
Hlavný riešiteľKlaus Prettner
PrijímateľEkonomická univerzita v Bratislave
Celkový rozpočet197 814,24 €
Príspevok poskytovateľa197 814,24 €
Zdroj financovaniaPlán obnovy a odolnosti
Začiatok realizácieseptember 2024
Koniec realizácieaugust 2026
Kategória výskumníkaR4
Vedná oblasťSpoločenské a humanitné vedy

Anotácia

Čoraz viac ekonomickej literatúry poukazuje na to, ako rýchlo sa rozvíjajúce technológie – robotika, umelá inteligencia, informačné a komunikačné technológie – ovplyvňujú zamestnanosť, mzdy a dopyt po zručnostiach. Automatizačné technológie nahrádzajú pracovníkov v úlohách, v ktorých mala pracovná sila komparatívne výhody. S nástupom nových technológií nenahrádzajú len pracovníkov v rutinných povolaniach alebo pracovníkov s nízkou a strednou kvalifikáciou. Súčasný pokrok v oblasti umelej inteligencie a automatizačných technológií má potenciál nahradiť vysokokvalifikovaných pracovníkov v relatívne zložitých úlohách. V najnovšej literatúre je hlavnou obavou posun od technológií, ktoré dopĺňajú pracovníkov a vytvárajú nové úlohy a novú prácu, smerom k tým, ktoré ju nahrádzajú. Za posledných osem desaťročí vzniklo viac ako 60 % nových pracovných miest v profesiách, ktoré v 40. rokoch minulého storočia neexistovali (Autor a kol., 2022). Účinky technologického pokroku na opätovné vytvorenie pracovných miest však boli v posledných štyroch desaťročiach tlmené (Acemoglu – Restrepo, 2022). Rastú obavy z potenciálnych dôsledkov rastúcej automatizácie na mzdy a celkovú kvalitu života ľudí. Zatiaľ čo produktivita a HDP rastú, mzdy nemusia držať krok, čo má veľké sociálne a hospodárske dôsledky. Preto je potrebné, aby tvorcovia politík pochopili hnacie sily rastúceho klinu medzi produktivitou práce a mzdami, pretože i) to umožňuje cielené intervencie na zabezpečenie toho, aby široké vrstvy obyvateľstva profitovali z nových technológií, ako je automatizácia a digitalizácia, a ii) rastúci klin je jedným z dôvodov, prečo sa mnohí pracovníci cítia byť odtrhnutí od ekonomického pokroku a patria k tým, ktorí na modernizácii strácajú. Takéto pocity následne spôsobujú, že voliči sú náchylní na populizmus a radikalizmus. Ekonomická literatúra sa doteraz zameriavala na úlohu automatizácie pre zamestnanosť, mzdy a podiel práce na príjmoch. Malý dôraz sa kládol na úlohu automatizačných technológií pri vytváraní klinu medzi produktivitou práce a mzdami. V súčasnosti dostupné teoretické modely tento klin produktivity explicitne nekonceptualizujú. Je len implicitnou črtou niektorých modelov.