Preskočiť na hlavný obsah
SK

Doména gov.sk je oficiálna

Toto je oficiálna webová stránka orgánu verejnej moci Slovenskej republiky. Oficiálne stránky využívajú najmä doménu gov.sk. Odkazy na jednotlivé webové sídla orgánov verejnej moci nájdete na tomto odkaze.

Táto stránka je zabezpečená

Buďte pozorní a vždy sa uistite, že zdieľate informácie iba cez zabezpečenú webovú stránku verejnej správy SR. Zabezpečená stránka vždy začína https:// pred názvom domény webového sídla.

Táto stránka je vo vývoji. Napíšte nám váš postreh.

  1. Domov
  2. Podporené projekty
  3. The compatibility of amphiphilic phosphorous dendritic nanoparticles with components of the coagulation system

The compatibility of amphiphilic phosphorous dendritic nanoparticles with components of the coagulation system

VýzvaŠtipendiá pre excelentných výskumníkov a výskumníčky R2-R4
Hlavný riešiteľŠimon Šutý
PrijímateľUniverzita Komenského v Bratislave
Celkový rozpočet111 230,10 €
Príspevok poskytovateľa111 230,10 €
Zdroj financovaniaPlán obnovy a odolnosti
Začiatok realizácieseptember 2024
Koniec realizácieaugust 2026
Kategória výskumníkaR2
Vedná oblasťPrírodné a lekárske vedy

Anotácia

Prudký rozvoj nanomedicíny a využitia nanočastíc v medicíne je podmienený ich fyzikálno-chemickými vlastnosťami a ich kompatibilitou s biologickými systémami ako sú proteíny, bunkové membrány, bunky a tkanivá. Existujú rôzne cesty podania a pre intranvenózne podanie je potrebné preskúmať kompatibilitu so zložkami krvi. Medzi časté nežiaduce účinky („interakcie“) patrí imunogénne chovanie (vyvolanie reakcie imunitného systému) a prokoagulačné chovanie (aktivácia niektorej zložky zrážacej kaskády). Dendritické nanočastice – dendróny a dendriméry – predstavujú rozvetvené polymérne nanočastice s množstvom funkčných skupín, ktoré sa dajú modifikovať pre účely terapie a zvýšenia kompatibility a žiaducich interakcii s okolitými systémami. Interakcie nanočastíc s jednotlivými komponentami krvi môžu mať za následok vytvorenie proteínovej korony na základe adsorpcie proteínov krvnej plazmy na povrchu nanočastíc a spustenie zrážacej kaskády a aktiváciu krvných doštičiek. To môže viesť ku vytváraniu krvných zrazenín, ktoré okrem iných zdravotných rizík môžu prispievať aj ku zvýšeniu viskozity krvi, čo predstavuje ďalšiu záťaž pre organizmu. V navrhovanom projekte, by sme chceli skúmať interakcie amfifilných fosforových dendritických nanočastíc (AFD) s jednotlivými komponentami koagulačného systému krvi ako sú proteíny krvnej plazmy (albumín, fibrinogén a i.), ktoré v interakcií s nanočasticami môžu vytvárať proteínovú koronu. Ďalej by sme chceli vytvoriť lipidové vezikuly (lipozómy) s lipidovým zložením podobným trombocytom a pomocou dynamického rozptylu svetla (DLS) a laserovej dopplerovej elektroforézy (LDE) a ďalších biofyzikálnych metód skúmať ich interakcie s vybranými AFD. Ďalej plánujeme overiť vplyv skúmaných AFD na vybrané faktory zrážacej kaskády ako aj ich hemolytickú aktivitu. V neskoršej fáze by sme pomocou ďalších biofyzikálnych metód ako sú skenovacia elektrónová mikroskopia (SEM), vysokoúčinná kvapalinová chromatografia (HPLC) a reometria chceli skúmať ako dendritické nanočastice a aktivácia trombocytov vplývajú na viskozitu a tokové vlastnosti a správanie plnej ľudskej krvi ako fluidného tkaniva. Náš výskum nadväzuje na predošlé úspešné národné a medzinárodné projekty a spolupráce