Preskočiť na hlavný obsah
SK

Doména gov.sk je oficiálna

Toto je oficiálna webová stránka orgánu verejnej moci Slovenskej republiky. Oficiálne stránky využívajú najmä doménu gov.sk. Odkazy na jednotlivé webové sídla orgánov verejnej moci nájdete na tomto odkaze.

Táto stránka je zabezpečená

Buďte pozorní a vždy sa uistite, že zdieľate informácie iba cez zabezpečenú webovú stránku verejnej správy SR. Zabezpečená stránka vždy začína https:// pred názvom domény webového sídla.

Táto stránka je vo vývoji. Napíšte nám váš postreh.

  1. Domov
  2. Podporené projekty
  3. The environmental DNA-based detection of Trichobilharzia spp., parasitic agents of the cercarial dermatitis.

The environmental DNA-based detection of Trichobilharzia spp., parasitic agents of the cercarial dermatitis.

VýzvaŠtipendiá pre excelentných výskumníkov a výskumníčky R2-R4
Hlavný riešiteľDaniel Barčák
PrijímateľParazitologický ústav Slovenskej akadémie vied
Celkový rozpočet148 306,80 €
Príspevok poskytovateľa148 306,80 €
Zdroj financovaniaPlán obnovy a odolnosti
Začiatok realizácieseptember 2024
Koniec realizácieaugust 2026
Kategória výskumníkaR2
Vedná oblasťPrírodné a lekárske vedy

Anotácia

Bezpečné životné prostredie je v 21. storočí oprávnene považované za základnú požiadavku pre život a to hlavne vo vyspelých krajinách. Napriek tomu však existujú hrozby, ktoré stále pretrvávajú aj v niektorých európskych krajinách. Jednou z nich je parazitárne ochorenie známe ako cerkáriová dermatitída, ktoré spôsobujú voľne plávajúce larvy vtáčích schistozóm. K infekcii ľudí dochádza počas pobytu vo vode a prejavuje sa prevažne svrbivými kožnými léziami, u citlivých osôb aj vážnejšími symptómami. Výskyt týchto parazitov je monitorovaný vo väčšine krajín strednej Európy, no o ich rozšírení a druhovej diverzite na Slovensku neexistujú takmer žiadne údaje. Okrem toho je ich skríning založený hlavne na zdĺhavom zbere medzihostiteľov, vodných slimákov, a ich náročnom laboratórnom vyšetrení. Projekt TrEnD navrhuje inovatívnu metódu detekcie schistosóm rodu Trichobilharzia pomocou odberu environmentálnych vzoriek vody, postupu tzv. metabarkódovania a Next Generation sekvenovania. Hlavnými cieľmi sú (1) optimalizácia tejto techniky na vybranej lokalite v Košiciach (Slovensko), kde bol parazit už predtým potvrdený tradičnými metódami, (2) použitie optimalizovaného protokolu na odhalenie faktorov prostredia, ktoré ovplyvňujú distribúciu cerkárií a odhad zdravotného rizika pre ľudí, a (3) zvýšenie povedomia verejnosti na Slovensku o cerkáriovej dermatitíde. Zainteresované strany projektu TrEnD sú vedecká komunita, zdravotné inštitúcie a aj široká verejnosť. Výskumné skupiny zapojené do štúdia vtáčích schistomozóm alebo blízko príbuzných taxónov získajú rýchly, efektívny a neinvazívny nástroj na skríning distribúcie a druhovej diverzity týchto parazitov. Štandardizáciou tejto metódy vznikne jednoduchý nástroj, ktorý bude použiteľný úradmi verejného zdravotníctva na rutinné monitorovanie kvality povrchových vôd. Verejnosť získa dôležité informácie o nepríjemnom parazitickom ochorení, jeho klinických príznakoch a rizikových faktoroch, ktoré zvyšujú pravdepodobnosť nákazy. Projekt TrEnD bude navyše významným stimulom pre moju vedeckú kariéru a zároveň pomôže zaviesť túto modernú metódu v Parazitologickom ústave v Košiciach