Preskočiť na hlavný obsah
SK

Doména gov.sk je oficiálna

Toto je oficiálna webová stránka orgánu verejnej moci Slovenskej republiky. Oficiálne stránky využívajú najmä doménu gov.sk. Odkazy na jednotlivé webové sídla orgánov verejnej moci nájdete na tomto odkaze.

Táto stránka je zabezpečená

Buďte pozorní a vždy sa uistite, že zdieľate informácie iba cez zabezpečenú webovú stránku verejnej správy SR. Zabezpečená stránka vždy začína https:// pred názvom domény webového sídla.

Táto stránka je vo vývoji. Napíšte nám váš postreh.

  1. Domov
  2. Podporené projekty
  3. The role of immune system in NAFLD progression and identification of potential immunological biomarkers

The role of immune system in NAFLD progression and identification of potential immunological biomarkers

VýzvaŠtipendiá pre excelentných výskumníkov a výskumníčky R2-R4
Hlavný riešiteľZuzana Vince Kážmérová
PrijímateľBiomedicínske centrum Slovenskej akadémie vied
Celkový rozpočet148 306,80 €
Príspevok poskytovateľa148 306,80 €
Zdroj financovaniaPlán obnovy a odolnosti
Začiatok realizácieaugust 2024
Koniec realizáciejún 2026
Kategória výskumníkaR2
Vedná oblasťPrírodné a lekárske vedy

Anotácia

Nealkoholové stukovatenie pečene (NAFLD) je celosvetovo najrozšírenejším chronickým ochorením pečene, ktoré je špecifické hromadením tuku a nesúvisí s konzumáciou alkoholu. Patologické stavy v NAFLD sú rôznorodé, ale úzko prepojené so zápalom. Jednou z hlavných prekážok v diagnostike a liečbe NAFLD je absencia adekvátnych diagnostických nástrojov a translačných predklinických modelových systémov odrážajúcich závažnosť ochorenia a schopnosti monitorovať účinnosť liečby relevantnej pre človeka. Z toho dôvodu, som si za hlavný cieľ predkladaného projektu zvolila: 1) vyvinúť nový in vitro model interakcie medzi pečeňovými (hepatocyty, pečeňové hviezdicové bunky) a imunitnými bunkami, ktorý bude zahŕňať ako prirodzenú (Kupfferove bunky) tak aj adaptívnu (mononukleárne bunky periférnej krvi) zložku imunity v lipotoxických podmienkach podobným NAFLD; 2) identifikovať potenciálne imunologické biomarkery v podmienkach in vitro (v modeli) a následne ich potvrdiť v krvi/plazme pacientov s NAFLD.