Preskočiť na hlavný obsah
SK

Doména gov.sk je oficiálna

Toto je oficiálna webová stránka orgánu verejnej moci Slovenskej republiky. Oficiálne stránky využívajú najmä doménu gov.sk. Odkazy na jednotlivé webové sídla orgánov verejnej moci nájdete na tomto odkaze.

Táto stránka je zabezpečená

Buďte pozorní a vždy sa uistite, že zdieľate informácie iba cez zabezpečenú webovú stránku verejnej správy SR. Zabezpečená stránka vždy začína https:// pred názvom domény webového sídla.

Táto stránka je vo vývoji. Napíšte nám váš postreh.

  1. Domov
  2. Podporené projekty
  3. Výskum nedeštruktívnych diagnostických metód stavu konštrukcií po viacročnej prevádzke 2

Výskum nedeštruktívnych diagnostických metód stavu konštrukcií po viacročnej prevádzke 2

VýzvaŠtipendiá pre excelentných výskumníkov a výskumníčky R2-R4
Hlavný riešiteľLuboš Gašparovič
PrijímateľSlovenská technická univerzita v Bratislave
Celkový rozpočet213 030,72 €
Príspevok poskytovateľa213 030,72 €
Zdroj financovaniaPlán obnovy a odolnosti
Začiatok realizácieseptember 2024
Koniec realizácieaugust 2026
Kategória výskumníkaR2
Vedná oblasťFyzikálne, technické vedy a matematika

Anotácia

Súčasnému výskumu umelej inteligencie (AI) v medicíne dominujú metódy, ktoré sa učia z veľkého množstva dát. Existuje len veľmi málo prípadov kedy sa AI používa na diagnostiku chorôb. Dôvodom nedostatku inovácií je nedostatočná dôvera koncových používateľov v AI a skutočnosť, že algoritmy často nesplnia konečnú validáciu na reálnych datasetoch. Medzi obmedzenia súčasných systémov AI patrí nedostatočné riešenie pre nepravidelné návštevy pacientov, prítomnosť veľkého šumu a v situácie, keď má pacient merania zriedkavo. To vedie k tomu, že systémy AI nie sú odolné voči údajom mimo trénovacej vzorky a nie sú efektívne pri využívaní trénovacích dát. Mnohé systémy AI nie sú vysvetliteľné a sú príliš sebavedomé, čo sú ďalšie príčiny nedostatku dôvery. Cieľom tohto projektu je pokročiť v moderných metódach AI založených na dátach vývojom množstva nových algoritmov a aplikácií na riešenie týchto obmedzení. Výskum tým spojí teórie neistoty merania a AI metódy pre opakovane merané medicínske obrázky prostredníctvom nových škálovateľných pravdepodobnostných prístupov. Nakoniec použijeme algoritmy a softvérové nástroje vyvinuté v tomto návrhu na riešenie náročných problémov pri modelovaní a detekcii chorôb pre medicínu, najmä v oblastiach oka a mozgu.