Preskočiť na hlavný obsah
SK

Doména gov.sk je oficiálna

Toto je oficiálna webová stránka orgánu verejnej moci Slovenskej republiky. Oficiálne stránky využívajú najmä doménu gov.sk. Odkazy na jednotlivé webové sídla orgánov verejnej moci nájdete na tomto odkaze.

Táto stránka je zabezpečená

Buďte pozorní a vždy sa uistite, že zdieľate informácie iba cez zabezpečenú webovú stránku verejnej správy SR. Zabezpečená stránka vždy začína https:// pred názvom domény webového sídla.

Táto stránka je vo vývoji. Napíšte nám váš postreh.

  1. Domov
  2. Podporené projekty
  3. Výskum separácie vodíka zo syntéznych plynov

Výskum separácie vodíka zo syntéznych plynov

VýzvaŠtipendiá pre excelentných výskumníkov a výskumníčky R2-R4
Hlavný riešiteľLukáš Tóth
PrijímateľTechnická univerzita v Košiciach
Celkový rozpočet148 306,80 €
Príspevok poskytovateľa148 306,80 €
Zdroj financovaniaPlán obnovy a odolnosti
Začiatok realizácieseptember 2024
Koniec realizácieaugust 2026
Kategória výskumníkaR2
Vedná oblasťFyzikálne, technické vedy a matematika

Anotácia

Predložený projekt výskumu separácie vodíka zo syntéznych plynov popisuje možnosti jeho získavania z rôznych produktov priemyselnej výroby a termických procesov. Počas spracovania rôznych druhov odpadov a technologických postupov vznikajú plynné zmesi s vysokým podielom vodíka. Pri spracovaní syntéznych plynov s koncentráciou vodíka presahujúcou 30% je možné hovoriť o potencionálnom zdroji modrého vodíka, ktorý môže predstavovať alternatívu k fosílnym palivám nakoľko jeho spaľovanie neprispieva k intenzifikácii skleníkového efektu. Výstupom výskumného projektu separácie vodíka zo syntéznych plynov bude experimentálne zariadenie pre odlučovanie vodíka od zvyšných zložiek syntézneho plynu s plne autonómnou činnosťou. Súčasťou výskumu bude určenie ideálnych pracovných charakteristík zariadenia, voľba najvhodnejších separačných metód pre rôzne plynné zmesi obsahujúce vodík ako aj energetická a ekonomická bilancia celého procesu. Namerané hodnoty a získané znalosti budú počas priebehu projektu a aj v nasledujúcom dopadovom období diseminované pomocou odborných článkov v karentovaných časopisoch, organizovania odborných seminárov, publikovania výsledkov v rámci voľne dostupných databáz ako aj vytvorenia protypového separátora, ktorý bude následne implementovaný do výučbového procesu v študijnom programe Energetické stroje a zariadenia. Medzi stredno a dlhodobé dopady projektu je možné zaradiť rozvoj vednej oblasti orientovanej na vodíkové technológie s aplikáciou výsledkov do pedagogickej praxe a rozvoja vodíkových technológií v oblasti priemyslu a dopravy so zameraním na dekarbonizáciu.