Preskočiť na hlavný obsah
SK

Doména gov.sk je oficiálna

Toto je oficiálna webová stránka orgánu verejnej moci Slovenskej republiky. Oficiálne stránky využívajú najmä doménu gov.sk. Odkazy na jednotlivé webové sídla orgánov verejnej moci nájdete na tomto odkaze.

Táto stránka je zabezpečená

Buďte pozorní a vždy sa uistite, že zdieľate informácie iba cez zabezpečenú webovú stránku verejnej správy SR. Zabezpečená stránka vždy začína https:// pred názvom domény webového sídla.

Táto stránka je vo vývoji. Napíšte nám váš postreh.

  1. Domov
  2. Podporené projekty
  3. Využitie extracelulárnych vezikulárnych biomarkerov pre výber pacientov do klinickej štúdie zameranej na testovanie nefarmakologických prístupov u pacientov s demenciou

Využitie extracelulárnych vezikulárnych biomarkerov pre výber pacientov do klinickej štúdie zameranej na testovanie nefarmakologických prístupov u pacientov s demenciou

VýzvaMatching granty ku zdrojom získaným v rámci programu Horizont 2020 a Horizont Európa
Hlavný riešiteľNorbert Žilka
PrijímateľNeuroimunologický ústav SAV, v. v. i.
Celkový rozpočet199 390,98 €
Príspevok poskytovateľa199 390,98 €
Zdroj financovaniaPlán obnovy a odolnosti
Začiatok realizáciejún 2024
Koniec realizáciemáj 2026

Anotácia

Predkladaný projekt nadväzuje na projektové zámery ADDIT-CE (HorizonWidera 2022), v ktorom sa zameriavame na vývoj nových diagnostických metód, ktoré nám umožnia sledovať hladiny tau proteínu v telesných tekutinách u pacientov s demenciou. V projekte rozširujeme diapazón prístupov o metódu RT-QuIC (Real-time quaking-induced conversion), ktorá deteguje agregované formy mozgových proteínov v telesných tekutinách. Našim cieľom je pripraviť metódu RT-QuIC na vzorkách extracelulárnych vezikúl izolovaných z krvi pacientov. Metódu chceme využiť na sledovanie prítomnosti synukleinopatii v kohorte pacientov s demenciou, ktorí budú zapojení do klinického skúšania nefarmakologických prístupov, aby sme dokázali identifikovať pacientov s kombinovanou patológiou (Alzheimerova choroba, demencia s Lewyho telieskami). V záverečnej časti projektu sa chceme venovať využitiu RT-QuIC metódy na diagnostiku tau agregátov v krvi pacientov, ktorá môže slúžiť na identifikáciu iných tauopatii.