Preskočiť na hlavný obsah
SK

Doména gov.sk je oficiálna

Toto je oficiálna webová stránka orgánu verejnej moci Slovenskej republiky. Oficiálne stránky využívajú najmä doménu gov.sk. Odkazy na jednotlivé webové sídla orgánov verejnej moci nájdete na tomto odkaze.

Táto stránka je zabezpečená

Buďte pozorní a vždy sa uistite, že zdieľate informácie iba cez zabezpečenú webovú stránku verejnej správy SR. Zabezpečená stránka vždy začína https:// pred názvom domény webového sídla.

Táto stránka je vo vývoji. Napíšte nám váš postreh.

  1. Domov
  2. Podporené projekty
  3. Vývoj individuálnej rehabilitačnej ortézy pre tetraplegikov

Vývoj individuálnej rehabilitačnej ortézy pre tetraplegikov

VýzvaŠtipendiá pre excelentných výskumníkov a výskumníčky R2-R4
Hlavný riešiteľBranko Štefanovič
PrijímateľTechnická univerzita v Košiciach
Celkový rozpočet118 645,44 €
Príspevok poskytovateľa118 645,44 €
Zdroj financovaniaPlán obnovy a odolnosti
Začiatok realizácieseptember 2024
Koniec realizácieaugust 2026
Kategória výskumníkaR2
Vedná oblasťFyzikálne, technické vedy a matematika

Anotácia

Intenzívna rehabilitácia motorických funkcií je dôležitá u pacientov, u ktorých je indikovaná znížená alebo stratená sila úchopu. Ide najmä o tetraplegických pacientov, pacientov s cievnou mozgovou príhodou a pacientov s poranením miechy. Rehabilitácia spočíva v aktívnom alebo pasívnom uchopovaní a presúvaní štandardizovaných predmetov. V prípade nedostatočnej sily v hornej končatine rehabilitačný asistent asistuje pacientovi pri plnení konkrétnych úkonov. Pre elimináciu potreby asistenta a zlepšenie samotnej rehabilitácie boli vytvorené špeciálne rehabilitačné mechatronické ortézy, ktoré pomáhajú pri rehabilitácii motorických funkcií ruky. V súčasnosti sa v praxi používa málo mechatronických rehabilitačných ortéz pre ich komplikovanú konštrukciu, obsluhu a vysoké výrobné náklady. Cieľom projektu je navrhnúť a vyrobiť nízko nákladovú mechatronickú rehabilitačnú asistenčnú ortézu s jednoduchým ovládaním a individuálnym dizajnom. Na vytvorenie takéhoto nástroja je vhodné použiť moderné technológie ako je 3D skenovanie, CAD (Computer Aided Design) modelovanie a aditívnu výrobu, ktoré sú z praktického hľadiska adekvátnymi nástrojmi na navrhovanie individuálnych ortotických pomôcok.