Preskočiť na hlavný obsah
SK

Doména gov.sk je oficiálna

Toto je oficiálna webová stránka orgánu verejnej moci Slovenskej republiky. Oficiálne stránky využívajú najmä doménu gov.sk. Odkazy na jednotlivé webové sídla orgánov verejnej moci nájdete na tomto odkaze.

Táto stránka je zabezpečená

Buďte pozorní a vždy sa uistite, že zdieľate informácie iba cez zabezpečenú webovú stránku verejnej správy SR. Zabezpečená stránka vždy začína https:// pred názvom domény webového sídla.

Táto stránka je vo vývoji. Napíšte nám váš postreh.

  1. Domov
  2. Podporené projekty
  3. Vývoj novej bezkobaltovej keramiky pre rezné nástroje / Development of NewCobalt-Free Ceramics for cutting tools

Vývoj novej bezkobaltovej keramiky pre rezné nástroje / Development of NewCobalt-Free Ceramics for cutting tools

VýzvaŠtipendiá pre excelentných výskumníkov a výskumníčky R2-R4
Hlavný riešiteľDávid Medveď
PrijímateľÚstav materiálového výskumu SAV
Celkový rozpočet148 306,80 €
Príspevok poskytovateľa148 306,80 €
Zdroj financovaniaPlán obnovy a odolnosti
Začiatok realizácieseptember 2024
Koniec realizácieaugust 2026
Kategória výskumníkaR2
Vedná oblasťFyzikálne, technické vedy a matematika

Anotácia

V posledných rokoch sa kobalt stal takzvaným modrým zlatom 21. storočia v dôsledku expanzie nových priemyselných odvetví. Tento kov hrá kľúčovú úlohu vo výrobe katód pre lítium-iónové batérie, ktoré sú súčasťou smartfónov, notebookov a elektrických vozidiel. Prezentovaný projekt GreenCER bude priekopníkom vo vývoji bezkobaltových rezných keramických materiálov s využitím výnimočných vlastností oxid-karbidových fáz. Odklon kobaltu z výroby keramických rezných nástrojov umožňuje jeho efektívne využitie na výrobu batérií, čím podporuje udržateľné energetické riešenia. V súčasnosti sa na výrobu rezných nástrojov používajú spekané karbidy s prítomnosťou kobaltu, ktorý je kritickou surovinou (CR).Týmto prístupom sa kobalt môže efektívne využívať na výrobu batérií, podporujúc tak udržateľné energetické riešenia. Projekt GreenCER nielenže reaguje na aktuálne potreby, ale tiež predvída budúce výzvy a snaží sa na ne proaktívne reagovať. Jeho holistický prístup k riešeniu problémov zahŕňa všetky úrovne, od základného výskumu po konečnú aplikáciu. V kontexte „za hranicami súčasného stavu“ sa projekt GreenCER skutočne snaží posúvať hranice toho, čo je v súčasnosti možné, a stanovuje nové štandardy pre budúce generácie priemyselných riešení. Spolupráca medzi výskumníkom a hostiteľskou organizáciou Ústav materiálového výskumu SAV, v. v. i. je kľúčovým faktorom úspechu predkladaného projektu a jeho dlhodobého dopadu. Táto spolupráca zabezpečuje, že obe strany budú mať prospech z tejto spolupráce a budú schopné maximalizovať výhody obojsmerného prenosu vedomostí.